FontMaker for BASCOM

Pytania, instrukcje - wszystko o fontach
ODPOWIEDZ
maxd89pl
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2017, 21:44

Re: FontMaker for BASCOM

Post autor: maxd89pl » 03 kwie 2019, 11:34

niveasoft pisze:
02 kwie 2019, 22:19
Dopiero dziś trochę się obrobiłem z pracami to może do weekendu uda mi się do tego spojrzeć.
Ok, dziękuje bardzo, ja próbowałem nawet w bascomowym edytorku rysować każdy znak pixel po pixelu :lol: , ale jakieś takie koślawe mi to wychodziło, i nie ukrywam, że było to dla mnie męką heh
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: FontMaker for BASCOM

Post autor: niveasoft » 03 kwie 2019, 11:36

Jest jakis zakres znaków które potrzebujesz? Typu "tylko cyfry", "tylko duże litery"?
Jak nad tym siądę to pewnie zrobię juz wszystko do jakichś większych rozdzielczości..tak tylko pytam :D
Chyba dlatego nie robiłem większych czcionek bo zajmowały dużo flash - bardzo mozliwe że to trzeba spakować RLE -a to też wszystko spowalnia jeśli napisy maja być dynamiczne.
maxd89pl
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2017, 21:44

Re: FontMaker for BASCOM

Post autor: maxd89pl » 03 kwie 2019, 12:01

Tylko cyfry. Przeglądałem też teraz forum mcs i widzę jeszcze jeden program proportional fonts ale, on generuje cos innego niż .font i nie wiem czy to by działało. A czy na forum mcs EDC czy jakoś tak to ty?

Ps. Da się jakoś na tym forum, że jak ktoś odpiszę w temacie w którym pisałem to dostanę powiadomienie mailem?
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: FontMaker for BASCOM

Post autor: niveasoft » 05 kwie 2019, 17:44

Mój program z założenia miał być zgodny z wbudowanymi funkcjami Bascom. Buduje plik font z możliwością wybrania optcji "TT" co, wbrew pozorom, nie oznacza TrueType.
Zwykłe stare czcionki nie brały pod uwagę tego że literka "I" na pewno jest węższa od literki "W". Niemniej żeby literka W się zmieściła to od razu rezerwowało to na przykład dwa bajty na szerokośc dla kazdej literki. To powodowało że literka W się mieściła, ale literka I miała obok siebie po dwóch stronach duże odstepy.
W czcionkach typu TT zaraz po tym jak konczy sie literka jest wstawiany stały odstęp typu 2-5pix.
Tak miał działać mój program i tak działa.

Program Netzmana - ProportionalFonts buduje plik fontów z osobnym wskaźnikiem ile pikseli szerokości ma każda literka. Do tego programu dołączona jest biblioteka obsługi tych fontów.
Generujesz pliki fontów, dołączasz plik obsługi fontów i potem używasz funkcji/procedur Netzmana zamiast Bascomowych.

Do mnie powiadomienia przychodzą. Jest chyba opcja kiedy piszesz "Powiadamiaj mnie o nowych postach w tym temacie". Można też zahaczyć sobie coś w typie "Obserwuj temat" , "Obserwuj dział".
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: FontMaker for BASCOM

Post autor: pimowo » 29 gru 2019, 14:01

Panowie, potrzebuję czcionki coś jak na fotce (fotka z Google grafika)
.
IMG_20191229_132133.jpg
.
Próbuję różne czcionki, ale jakoś nic mi nie pasuje :(
Potrzebne mi są cyfry, duże i małe litery + polskie ogonki w rozmiarze 8x8 i 16x16 kolor.

Najbardziej zależy mi na tym aby czcionka była czytelna, miła dla oka oraz musi wypełnić całe swoje pole (małe przerwy między sąsiadującymi znakami) Wszystkie znaki muszą zawsze zajmować całe pole 8x8/16x16

Istnieje coś takiego? ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
FastProject
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2020, 18:13

Re: FontMaker for BASCOM

Post autor: FastProject » 30 kwie 2020, 18:43

niveasoft pisze:
03 kwie 2019, 11:36
Jak nad tym siądę to pewnie zrobię juz wszystko do jakichś większych rozdzielczości..tak tylko pytam :D
Chyba dlatego nie robiłem większych czcionek bo zajmowały dużo flash - bardzo mozliwe że to trzeba spakować RLE -a to też wszystko spowalnia jeśli napisy maja być dynamiczne.
Czy już "przysiadłeś" do tego aby generowane były większe czcionki typu 50px czy nawet więcej?

Aktualnie testuję bibliotekę Proportional fonts od Netzmana na wyświetlaczu SSD1963 (480x272), ale mam problemy opisane w tym poście: https://www.mcselec.com/index2.php?opti ... 8849#78849
Chciałbym spróbować coś innego i znalazłem Twój programik.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: FontMaker for BASCOM

Post autor: niveasoft » 04 maja 2020, 8:08

Jakoś mi ten czwartek umknął - ciekawe dlaczego hihi :D
Dawno nie robiłem nic na wyświetlaczach oprócz tego Nextiona a nad programami pracuję jak mam w tym jakiś interes :D dlatego to musi poczekać bo są inne zadania.

Widziałeś spakowany folder fonts.zip w katalogu Sampli do Bascom ->Lcdgraph->Fonts? Tam jest dość duży wybór dość dużych czcionek.
ODPOWIEDZ