Czcionki dla LCD graficznego

Pytania, kody i porady dotyczące nie tylko Bascom.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Czcionki dla LCD graficznego

Post autor: Henryk » 23 kwie 2023, 9:14

Witam :)

Jako że jestem na topie z wyświetlaczem graficznym dopadła mnie chęć na zabawę z różnymi czcionkami .
Wszystko było by fajne gdyby nie było błędów w plikach zamieszczonych w Bascom .
Folder Bascom\Samples\LCDGRAPH\FONTS jest paczka zip przykładowych fontów które nie będą działać jeśli nie zmienimy nazwy pliku na właściwą .
fonty.JPG
Należy odczytać w notatniku i zmienić nazwę pliku na właściwą , jeśli tego nie zrobimy Bascom wywali błąd .

Drugi problem dotyczy Bascom Font Edytor . Albo ja niepotrafię go używać , albo edytor jest skopany ?
Jakie jest przeznaczenie przycisku Clipbrd ? nie wiem , zrobiłem test i niczego nie ładuje do schowka , a jak cokolwiek wkleić Crtl+v ? .
clipbrd.JPG
Pozdrawia Henryk .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Czcionki dla LCD graficznego

Post autor: niveasoft » 23 kwie 2023, 10:36

Po pierwsze ten plik ZIP z czcionkami dołączony do Bascom to nie ich produkcja tylko nasza polska ;)
Ten plik wygenerował Adam Siwek.
Samo używanie nie jest skomplikowane. Nie trzeba zmieniać nazwy ale można. Pliki sa nazwane od wielkosci czcionki w folderze. Równie dobrze możesz wpisać "Include 6.font" a grunt że dobrze użyjesz "Set Font xxxxx" i tu potrzebna jest ta wewnętrzna nazwa.

Po drugie jak najdziesz na przycisk Clipbrd to hint sam podpowiada, że to ładuje obraz ze schowka a nie do niego.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Czcionki dla LCD graficznego

Post autor: Henryk » 23 kwie 2023, 10:49

Dzięki za wyjaśnienie problemu , tylko po co taka kombinacja kiedy można już na starcie nadać poprawną nazwę pliku .
Wielka szkoda że schowek nie działa w obie strony , gdyby tak było można by sobie szybko zmajstrować plik czcionek do testów tak jak robi to twój FontMaker , bez obcinania pustych bajtów ;)
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Czcionki dla LCD graficznego

Post autor: niveasoft » 23 kwie 2023, 12:24

Fonty zaczynają się od znaków widocznych czyli od 32 = spacja.
Jeśli jakiś font się Tobie podoba ale zajmuje dużo miejsca to można nawet notatnikiem wywalić z niego coś ale zaczynając od dołu. Czyli możesz wywalić małe litery a zostaną duze no i cyfry. Grunt to to że nie można wycinać nic od góry.

Bascom wie, bo to pisze w drugiej linii, ile bajtów przypada na znak. Jak chcesz wyświetlić "zero" to on wie że jego wartośc w ASCII to 48. 48-32 to 16. Jeśli font używa dwóch bajtów bo np jest to 8x16 to wystarczy że Bascom sobie policzy 16 x 2 i zaraz za 32 bajtem fantu zaczyna się znak zero.

Liczy jednak od początku wiec niczego nie można wycinać z fontu z przodu. Można tylko obcinać od spodu.
W Bascom jest nawet w Helpie pod F1 temat "ASCII chart". Można zobaczyć że najpierw sa znaki spacji !? a potem cyfry, duze litery i małe na końcu. Jak sa niepotrzebne to można wyciąć.

Jeśli z danej czcionki napis ma być tylko jeden to czasem bardziej opłaca się zrobić sobie na kompie obrazek z niego do BMP i przekonwertować na kompresowany BGF.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Czcionki dla LCD graficznego

Post autor: Henryk » 23 kwie 2023, 12:58

Dzięki , z fontami można kombinować na wiele sposobów , aktualnie w tym dłubie .
Można w notatniku edytować np. wartości cyfry " 1" zapisane między .db a średnikiem " ; " na końcu , skopiować i wkleić na początku pod np. " ! " i tak pod "!"będzie nasza cyferka 1 . Proces żmudny i nudny .
Można również użyć painta i Bascom Font Edytor , przed chwilą to przećwiczyłem :D
IMG_20230423_130610.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Michał6201
Posty: 121
Rejestracja: 03 paź 2015, 20:07

Re: Czcionki dla LCD graficznego

Post autor: Michał6201 » 28 maja 2023, 22:20

Cześć
Co to za wyświetlacz masz?

Bo mój ze sterownikiem ST7565R nie nadaje się do Bascoma, wyświetla głupoty i jeszcze od połowy wyświetlacza.
Te biblioteki jakieś skopane są i nie nadają się do tego mojego.
ODPOWIEDZ