Arduino Uno

Opisy sprzetu, modułów, programatorów, pinout itp.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Arduino Uno

Post autor: Henryk » 24 lut 2019, 19:26

Witam :D

W ubiegłym tygodniu kupiłem sobie kawałek kanapki Arduino Uno z Atmega238 na pokładzie , hmm , chyba z tym zakupem nieświadomie wtopiłem :evil:
Mądry Polak po szkodzie , płytka w żaden z opisanych w internacie sposobów komunikacji z PC nie ma ochoty ruszyć .
Jako konwerter USB/TTL na płytce siedzi Mega16u2 , led L sobie miga , led ON świeci i na tym kończy się jej aktywność .
Sprawdzałem na kilku komputerach z systemem XP , 7 , 10 , na żadnym płytka się nie zgłosiła jako " nieznane urządzenie "

Śmietnik ?? czy coś z tym bublem można jeszcze zdziałać ? poza wydłubaniem procka .
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Arduino Uno

Post autor: niveasoft » 24 lut 2019, 19:36

Jak nic się nie zgłasza to trochę kiepsko, ale nie beznadziejnie.
Masz u siebie zainstalowane Arduino IDE? Chodzi o to że ono się instaluje z większością sterowników.
Moje Uno ma wprawdzie CH340G na pokładzie, ale mam Ardu Mega własnie z tą Mega16U2 i po podłączeniu zadziałała od strzała bo miałem zainstalowane Arduino IDE.

Druga sprawa to to, że ten procesor który miga LED`em, czyli Mega328P, pewnie jest sprawny. Przy braku reakcji to bym raczej obstawiał, że nie ma softu w procesorku M16U2. Obok niego powinno być osobne gniazdo ISP 6PIN którym można spróbować wrzucić soft.
Tam soft można nawet wrzucić poprzez DFU czyli wbudowany Bootloader. Zwierasz jeden pin i procesor M16U2 powinien się pokazać jako procesor a nie jako konwerter USB<=>RS232.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Arduino Uno

Post autor: Henryk » 24 lut 2019, 19:47

Soft Arduino mam zainstalowany , gniazdo ISP jest na płytce .
Soft nie widzi Ardunio Uno , jako domyślny podaje Genuino i wiele innych , Uno niema na liście płytek .
W sklepie facet zapewniał , że oryginał , ja głupi uwierzyłem i radośnie wydałem 50 PLN za bubla który nie działa :evil:
Normalnie poszedłbym do sklepu i obił gościowi morde , ale czy warto za 50PLN iść siedzieć ;) więcej kasy " spaliłem " na nauce podłączania LCD :D
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Arduino Uno

Post autor: niveasoft » 24 lut 2019, 19:55

U mnie Arduino IDE w wersji 1.8.1 i na liście płytek Arduino/Genuino Uno.
Nie śledzę tych ich przepychanek, ale podobno jakoś się tam pokłócili i teraz jest własnie Team Arduino i Team Genuino :D
Wszystko możesz odesłać lub oddać jeśli nie działa. Skupiłbym sie jednak na nauce i chwile powęszył.

Czy jak otworzysz Menadżera Urządzeń Windows i podłączysz płytkę to zero reakcji?
Jak zero reakcji to trzeba poszperać w necie jak wgrać soft do M16U2 poprzez DFU lub programatorem.
Wpisz coś w google typu "arduino mega16u2" kilka klików i powinno już coś się rozjaśnić.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Arduino Uno

Post autor: Henryk » 24 lut 2019, 20:03

Też mam soft 1.8.1 , czytałem o tym że się tam pokłócili itd. ;) nawet wyszła jakaś odmiana pomarańczowa , srał ich piews ;)

" Czy jak otworzysz Menadżera Urządzeń Windows i podłączysz płytkę to zero reakcji? "
Kompletny brak reakcji , niczego nie znajduje .

Dzięki za podpowiedź , spróbuję coś powęszyć ;)
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Arduino Uno

Post autor: Henryk » 25 lut 2019, 17:42

witam :D

Klapa na całego , rest układu nic nie daje , znalazłem kilka filmików , opisy jak ruszyć DFU , bez reakcji :(
Następny klocek do kosza a Atmega 238 do kompletu z innymi .
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Arduino Uno

Post autor: pimowo » 25 lut 2019, 18:02

ATmega328 nie daje się zaprogramować przez ISP?
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Arduino Uno

Post autor: Henryk » 25 lut 2019, 18:15

Witaj pimowo :D

Żaden problem teraz dla mnie , mam pod ręką programator VP589 ;)

Wiadomości z ostatniej chwili !!!
Już miałem pruć dziada na części , tylko przypomniałem sobie przygodę z kwarcem , kiedy to przylutowałem go równo z płytką i podczas lutowania cyna przelała na drugą stronę i zwarła jedną z nóżek :lol:
W arduino było dokładnie to samo , żyje skórkowana płytka !!! :D :D
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Arduino Uno

Post autor: niveasoft » 25 lut 2019, 18:43

No to cieszy.
Producent mógł tego w ogóle nie uruchamiać bo jak zamawiasz dużą partię procesorów to możesz sobie zamówić już zaprogramowane u Atmela/Microchip. Przylutowali i bez kontroli jakości poleciało...chyba, że sprzedawca handluje odrzutami z produkcji...
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Arduino Uno

Post autor: Henryk » 25 lut 2019, 18:51

Witaj Bartek :D

Ruszyło i owszem , ale jeszcze coś mu nie pasuje , program przy próbie wgrania szkicu wywala błąd .
avrdude: ser_open(): can't set com-state for "\\.\COM14" , nie bardzo wiem o co idzie , system nie pokazuje żadnych problemów .
ODPOWIEDZ