Bascom xmega pdi dziwne zachowanie

Opisy sprzetu, modułów, programatorów, pinout itp.
ODPOWIEDZ
grafii1
Posty: 58
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:28

Bascom xmega pdi dziwne zachowanie

Post autor: grafii1 » 25 wrz 2018, 19:02

Witam , programator AVRISP MK2 , problem polega na tym że gdy chcę zaprogramować xmege wyskakuje CHIP ID:FFFFFF i co ciekawe zwykłe atmegi bez problemu programuje po isp , zworki na programatorze , piny itp. to temat dawno przerobiony tym bardziej że:
1.na desktopie normalnie idzie pdi a na laptopach nie ( sprawdzałem na 3 sztukach z xp , 7 i 2 programatorach mk2 )
2.oprogramowanie bascom 2.0.7.3 i sterowniki takie same
3.usb 2.0
Baskomem posługuje się od 2 lat ale dopiero od niedawna zainteresowałem się xmegą , może ktoś z was spotkał się z podobnym problemem , proszę o pomoc . Pozdrawiam
Ps.
Przepraszam że akurat tutaj zmieściłem post ale wydaje mi się że to odpowiednie miejsce.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Bascom xmega pdi dziwne zachowanie

Post autor: niveasoft » 25 wrz 2018, 19:26

Jakiej to produkcji?
Zerkałeś co kotek ma w środku? U mnie na wyjściu mam bufor GTL2003. Te z MAX`ami podobno były problematyczne.
Działa Ci to pod AtmelStudio?
W swoim mam oprogramowanie LUFA. Działa bezproblemowo a nigdy nie używałem na stacjonarnym...

Co do działu to może trzeba stworzyć "Sprzęt i programy" lub coś podobnego :D
grafii1
Posty: 58
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:28

Re: Bascom xmega pdi dziwne zachowanie

Post autor: grafii1 » 25 wrz 2018, 22:02

ok atmel studio nie używam bo w c ale sprawdziłem na desktopie taka sama komunikacja po flip w programatorze jak na bascomie pod lufa , nurtuje mnie dlaczego na starym delu PDI nie leci a na desktop , co do 2003 to nie max , 2 programatory by padły ( 1 zapas ) , podejrzewam że coś z prędkościami ale nie w ide ...
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Bascom xmega pdi dziwne zachowanie

Post autor: niveasoft » 25 wrz 2018, 22:26

grafii1 pisze:
25 wrz 2018, 22:02
ok atmel studio nie używam bo w c ale sprawdziłem na desktopie taka sama komunikacja po flip w programatorze jak na bascomie pod lufa , nurtuje mnie dlaczego na starym delu PDI nie leci a na desktop , co do 2003 to nie max , 2 programatory by padły ( 1 zapas ) , podejrzewam że coś z prędkościami ale nie w ide ...
To jakaś literówka i miało być PDI?

FLIP to program do obsługi bootloadera który powinien mieć wgrany każdy procesor który ma sprzętowe USB. Wtedy wciskając przycisk HWB przy restarcie uruchamiamy Bootloader i procek się zgłasza w Windows jako procek ze swoją nazwą i FLIP go może programować.
Po następnym resecie, ale bez HWB, procek zgłosi się już jako te urządzenie które mu wprogramowaliśmy. To może być już mysz, klawiatura, programator a nawet interfejs diagnostyczny.
LUFA to, między innymi, oprogramowanie programatora które pozwala pracować mu zarówno w AtmelStudio jak i BASCOM (teraz chyba obydwa pod libusb).

Piszę to po to by było jasne dla tych którzy to może będą kiedyś czytać.

Nie wiem czy znasz stronę sibit.pl
Nie chcę im robić reklamy, ale sprzedają MKII i dodatkowo na stronie programatora jest najnowszy soft i instrukcje PDF ich autorstwa jak to zaktualizować to nie będę się produkował. Czasem warto poczytać pół godzinki niż się kręcić po sieci :D
grafii1
Posty: 58
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:28

Re: Bascom xmega pdi dziwne zachowanie

Post autor: grafii1 » 25 wrz 2018, 23:21

ok trochę zagmatwałem filp oczywiście do zmiany na avrdude , też próbowałem , mogłem się pomylić ale wracając do głównego wątku i pomijając pozostałe tematy to czemu to chodzi na stacjonarnym a na laptku nie , ten sam programator , płytka , soft i sterowniki
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Bascom xmega pdi dziwne zachowanie

Post autor: niveasoft » 26 wrz 2018, 12:12

Trudno powiedzieć, ale chyba zawsze lepiej mieć nowsze oprogramowanie w programatorze?
Teraz nikt nie zmienia oprogramowania Flipem tam i z powrotem tylko zwierasz reset na programatorze, LED mignie dwa razy i masz Studio, zwierasz jeszcze raz i masz z powrotem Avrdude po czterech błyskach.
Może dlatego zmienili soft bo komuś coś nie działało... ;)

Swoją drogą to nawet na Chomiku jest już wersja 2078 a u ruskich znajdziesz nawet 2081... Po co trzymasz się 2073?
grafii1
Posty: 58
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:28

Re: Bascom xmega pdi dziwne zachowanie

Post autor: grafii1 » 27 wrz 2018, 8:28

Dzięki za zainteresowanie , zmieniałem na 2078 ale bez efektu rezultaty te same , będę jeszcze próbował maże masz jakiś link do 2081 , pozdrawiam
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Bascom xmega pdi dziwne zachowanie

Post autor: niveasoft » 27 wrz 2018, 16:04

To może być złośliwe połączenie sprzętu z oprogramowaniem.

Przy okazji jakichś zakupów na Alledrogo dorzuciłem sobie do zamówienia DigiSpark`a czyli płytulinkę z wtyczką USB oraz Tiny85 na pokładzie.
Normalnie powinno się to zgłosić przez chwilę jako Bootloader Micronucleus by po sekundzie się rozłączyć i zgłosić jako port COM.
Niestety, na moim Lenovo, we wszystkich gniazdach "urządzenie ma problem"....ale, co ciekawe, kupiłem sobie do tego laptopa stację dokującą z, między innymi, czterema gniazdami USB. Tam ten DigiSpark działa bezproblemowo w każdym z gniazd.
Czyli sterowniki raczej te same, układzik ten sam, ale stacja dokująca ma swój chipset..coś jak "hub USB z zewnętrznym zasilaniem"

Może pożycz skądś taki hub na próbę ;)
grafii1
Posty: 58
Rejestracja: 23 wrz 2018, 11:28

Re: Bascom xmega pdi dziwne zachowanie

Post autor: grafii1 » 27 wrz 2018, 23:33

Sprawa się wyjaśniła , okazało się że oprogramowanie programatora było walnięte , co ciekawe i drugiego też !!!
dopiero po 2 wgraniu softu flipem wszystko ruszyło , dzięki za pomoc w rozwiązaniu problemu . Pozdrawiam
ODPOWIEDZ