Programator do PIC

Zapraszam do dyskusji bo nie tylko Atmelem/Microchipem warto się interesować
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kulamario
Posty: 207
Rejestracja: 17 sie 2015, 20:05
Lokalizacja: Greystones
Kontakt:

Programator do PIC

Post autor: kulamario » 25 lut 2019, 1:38

Witam
Mam pytanie Czy możliwe jest zrobienie programatora na atmedze do mikrokontrolerow PIC ?
Może ktoś już robił takie cudo ?
Prosił bym o podpowiedź
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Programator do PIC

Post autor: niveasoft » 25 lut 2019, 3:17

Teraz jestem posiadaczem PICKIT3, ale tak jeszcze ze trzy lata temu programowałem PIC`a w interfejsie diagnostycznym do Opli takim to najprostszym softem LINK.
Otwórz sobie WinPic Manual i tam znajdziesz kilka prostych schematów.
Ogólnie zacznij od tego czy PIC który chcesz zaprogramować znajduje się na liście programowanych układów...chociaż programatory z tej strony współpracują też z takim oprogramowaniem jak Ponyprog2000 czy IC-Prog. Kiedyś się tego używało do programowania kart dekoderów.

Innymi słowy. O programatorze z Atmegą nie słyszałem, ale jest szansa że zaprogramujesz to co chcesz kilkoma rezystorami i diodami.
"Cały PIC" polegał na tym, że one potrzebowały na pin MCLR 12V do programowania :D
Awatar użytkownika
kulamario
Posty: 207
Rejestracja: 17 sie 2015, 20:05
Lokalizacja: Greystones
Kontakt:

Re: Programator do PIC

Post autor: kulamario » 26 lut 2019, 15:53

Czyli z tego co rozumiem mogę użyć przejściówki usb na com dodać rezystory i zaprogramować PIC ?
W kompie nie mam COM
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Programator do PIC

Post autor: niveasoft » 26 lut 2019, 16:04

Jeśli znalazłeś w opisie programów swój procesor który chcesz zaprogramować to to się da zrobić własnie tak tanio.
Różnica polega na tym że stare komputery miały porty COM które miały +/-12V (albo około +/-9V)
Dlatego w tych najprostszych programatorach dawało się diody Schottky i one ładowały zasilanie.
Teraz już prawie portów COM nie ma. Dlatego ostatnio musiałem lekko przerobić schemat takiego programatora i podać z zewnętrznego źródła 12V na wejście tego tranzystora który podaje to napięcie na pin procesora.
Wszystko wymaga małej, ale jednak, uwagi.

PICKIT chodzi po USB na 5V, ale ma w środku przetwornicę StepUp do 12V

Schemat Siprog polecany przez twórcę Ponyprog2000 miał inne rozwiązanie. Korzystał z dodatkowej baterii 9V która podwyższała napięcie. Mam ten układ do dzisiaj gdzieś leżeć :D

Miernik po prostu musisz mieć i patrzeć co tam się dzieje.

...a jakby ktoś tęsknił za COM lub LPT to na Allegro kupiłem niedawno stację dokującą do swojego Lenovo za 9zł... i mam te porty a oprócz nich dodatkowe cztery USB.. za taka cenę to pewnie HUBa aktywnego nie kupi ;)
ODPOWIEDZ