Kasowanie Lock Bits AT89C2051

Zapraszam do dyskusji bo nie tylko Atmelem/Microchipem warto się interesować
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Kasowanie Lock Bits AT89C2051

Post autor: Henryk » 03 lut 2019, 14:13

Witam :D
Szperając w moich kartonach z elektroniczną padliną znalazłem garść procków AT89C2051 , pochodzenia z przeróżnych kitów .
Wiadomo , są zablokowane przed zapisem , to też zacząłem zgłębiać tajemnice ich odblokowania do ponownego użycia ;)
Potrzebny programator równoległy , wiem czasami nawet on nie pomoże .
Znalazłem wiele przykładów na pewnym przeludnionym forum i jak to bywa , gdzie dwóch rodaków tam trzy opinie :lol:
Dałem sobie spokój z dalszym czytaniem i sięgnąłem do podstaw , po notę katalogową .
Proszę o weryfikację schematu który zmajstrowałem na podstawie noty katalogowej , czy prawidłowo zrozumiałem zasady .
programator.JPG
Mam kilka pytań odnośnie ustawień , ale to później , jak schemat okaże się poprawny ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Kasowanie Lock Bits AT89C2051

Post autor: niveasoft » 25 lut 2019, 3:23

Te starsze procki AT20C51 czy AT40C51 potrzebowały 12V na pin Reset do czyszczenia z tego co pamiętam.
Miałem kiedyś programator do tego na port LPT i dwa układy PCF8574 czyli popularne ekspandery portów po I2C.
Czyli komputer nadawał do nich po I2C. Do programatora trzeba było doprowadzić zewnętrzne napięcie 12V własnie do kasowania.
Niestety programator kiedyś zgubiłem...
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Kasowanie Lock Bits AT89C2051

Post autor: Henryk » 25 lut 2019, 9:26

niveasoft pisze:
25 lut 2019, 3:23
Te starsze procki AT20C51 czy AT40C51 potrzebowały 12V na pin Reset do czyszczenia z tego co pamiętam.
Witam :D
Dokładnie tak jest , na reset podaje się 12V do czyszczenia pamięci .
Temat jest o tyle ciekawy , że można skasować procka w ręcznym programatorze równoległym , co jest dość obszernie opisane w nocie katalogowej AT89C2051 / 4051
Mój kłopot zaprogramowanych procków praktycznie przestał istnieć za sprawą nowego nabytku firmowego ;)programator VP589 który bez problemowo nadpisuje procki ( nie usuwa zabezpieczeń )
Wszystkie przeprogramowane procki działają :D
Mimo rozwiązania tego problemu dalej szperam w sieci łowiąc ciekawostki .
Znalazłem ciekawą , już leciwą stronkę :arrow: KLIK warto ją sobie zarchiwizować , takie starsze stronki szybko znikają z całą wiedzą .
Na samym dole strony jest programator ręczny , autor pięknie opisał całą procedurę kasowania ( opis dotyczy AT90S8515 ) to jednak w niczym nie przeszkadza a naświetla cały proces .
ODPOWIEDZ