USTAWIĆ TIMER W TRYBIE FREQ XMEGA32E5

Rodzina procesorów bogatszych w wiele nowych rozwiązań i dlatego warto po nie sięgnąć.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomaszdko
Posty: 62
Rejestracja: 06 gru 2018, 19:58

USTAWIĆ TIMER W TRYBIE FREQ XMEGA32E5

Post autor: tomaszdko » 14 maja 2023, 17:51

Witam
Tryb FREQ dla xmega A1 i A3 chodzi bez problemów ale skonfigurowanie dla E5 zaczyna mnie irytować .

Config TcC4 = Freq , Prescale = 1 , Comparea = Enabled , Compareb = Enabled , Comparec = Enabled , Compared = Enabled , Resolution = 16

Po kompilacji :
Error : 86 Line : 143 Invalid parameter for CONFIG parameter or value [COMPAREA]

Pewnie w pliku DAT dla tego procka nie jest ustawione . Może ktoś przerabiał i wie gdzie poprawić lub jak ustawić rejestry ręcznie .
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1207
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: USTAWIĆ TIMER W TRYBIE FREQ XMEGA32E5

Post autor: niveasoft » 15 maja 2023, 9:57

Wrzuć najkrótszy kod który się nie kompiluje. Tobie długo nie zejdzie a sprawę pewnie przyspieszy.
Dawno się nią nie bawiłem, ale spójrz co podpowiada wbudowany w Bascom system.
Robisz spację, stawiasz przecinek, robisz spację i klikasz CTRL+SPACE
Tam są jakieś inne nazwy jakby dla 16bit starsze i młodsze bity. COMPAREAH i COMPAREAL
Nie bardzo mam czas się wczytywać, ale pewnie juz rozkminisz.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
tomaszdko
Posty: 62
Rejestracja: 06 gru 2018, 19:58

Re: USTAWIĆ TIMER W TRYBIE FREQ XMEGA32E5

Post autor: tomaszdko » 16 maja 2023, 12:18

No patrz pan , ciekawe rozwiązanie z tym "ctrl+spacja" . Wiem że czasami mi się uruchamiało ale nie zwracałem na to uwagi bo jechałem z pamięci i nie chciałem "podpowiedzi"

Co do problemu to widziałem na forum BASCOMA że też ludzie mają zagwozdki z Xmega serii E5 . Interesuje mnie by ją używać bo szybciej na rynku ją dostane niż Xmega128a3 a o Xmega128a1 nie wspomnę no i jest kiepska do lutowania na pcb (ilość i gęstość pinów) . Zresztą nie zawsze potrzeba dużej Xmegi do projektu i tu przydaje się seria E5 lub A4 .

Ustawienia typowe dla serii A1 i A3 ----- nie działają na E5
dla trybu FREQ lub PWM

Kod: Zaznacz cały

CONFIG TCD0 = FREQ , PRESCALE = 1 , COMPAREA = ENABLED , COMPAREB = ENABLED , COMPAREC = ENABLED , COMPARED = ENABLED , RESOLUTION = 16 
CONFIG TCC0 = PWM,  PRESCALE = 8 , COMPAREA = ENABLED , COMPAREB = ENABLED , COMPAREC = ENABLED , COMPARED = ENABLED , RESOLUTION = 16 
Dla E5 można ustawić ręcznie rejestr opisany w DS ---- Tcc4_ctrle = &B01010101 i po sprawie .
Obrazek

Odpowiednik kodu w bascom zamiast rejestru są

Kod: Zaznacz cały

CONFIG TCC4 = PWM , PRESCALE = 1 , CAPMODEAL = COMP_ENABLED , CAPMODEBL = COMP_ENABLED , CAPMODECL = COMP_ENABLED , CAPMODEDL = COMP_ENABLED , RESOLUTION = 16
CONFIG TCC4 = FREQ , PRESCALE = 1 , CAPMODEAL = COMP_ENABLED , CAPMODEBL = COMP_ENABLED , CAPMODECL = COMP_ENABLED , CAPMODEDL = COMP_ENABLED , RESOLUTION = 16
To tyle na temat . Szkoda że nie robią updata dla helpa w bascom co do nowych ustawień dla mcu .
Posprawdzam inne peryferia czy nie ma więcej kwiatków w tej serii Xmega . Oby nie było .

Bartek nie wiesz jak zmieniać pliki DAT w bascom jak się pojawiają problemy w rejestrach ?

ps.
Znalazłem fajne kursy do asemblera na AVR ale nie chce wkuwać całego bo mi się głowa zlasuje :) . Symulacje robię w VMlab (pętle,zmienne ,odczyt zapis,porty , proste sprawy) .Co byś sugerował by przyswoić do robienia wstawek w asm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ