Przydatne skróty w IDE BASCOM

Proste przykłady do częstych pytań.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1207
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Przydatne skróty w IDE BASCOM

Post autor: niveasoft » 02 maja 2017, 15:46

O tym jak zaznaczać całe bloki kodów by je szybko zakomentować i wyłączyć z kompilacji pisałem już u siebie na stronie.
Obrazek chyba wszystko tłumaczy.

Niedawno jednak wypróbowałem kolejny ficzer :D
Wszelkie Suby oczywiście możemy w kodzie zwinąć funkcją "Fold all subs", ale czasem innego kodu jest tak dużo, że przewijanie się pomiędzy jakimiś kluczowymi partiami mogłoby zajmować mniej.

Samo pisanie kodu gdy mamy zdefiniowaną zmienną jest już wygodne bo wystarczy wpisać pierwsze litery i nacisnąć CTRL + SPACJA i, o dziwo, wyskakują podpowiedzi co do konfiguracji, albo podpowiedź nazwy zmiennej lub gotowej funkcji.

Co jednak kiedy piszemy kod, zmiennej o takiej nazwie jeszcze nie ma i chcemy ją dopisać, dla porządku, u góry w kodzie przy reszcie zmiennych?

Tutaj właśnie przyda się nowy kolejny ficzer :D

Będąc w okolicy zmiennych stawiamy sobie punkt do którego będziemy chcieli wracać. Punktów może być osiem. Klikamy CTRL + K + 1
Po lewej stronie pokaże się żółty znacznik.

Teraz pisząc kod gdzieś daleko od tych zmiennych i potrzebując do nich wrócić możemy postawić kolejny punkt CTRL + K + 2
Do tego pierwszego punktu skacze się przez CTRL + Q + 1
Analogicznie, po dopisaniu zmiennej możemy wrócić w miejsce gdzie aktualnie piszemy kod CTRL + Q + 2

Te i wiele innych smaczków wyczytałem z PDFa który każdy ma na dysku w folderze Bascom. Nazywa się BASCAVR.pdf i jest czymś w rodzaju przewodnika a nie typowego Helpa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Oldman
Posty: 61
Rejestracja: 19 cze 2019, 11:15

Re: Przydatne skróty w IDE BASCOM

Post autor: Oldman » 29 sty 2021, 14:47

Skrót, który umożliwia przesuwanie zaznaczonego bloku w prawo ( CTRL+SHIFT+I) lub w lewo (CTRL+SHIFT+U).
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1207
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Przydatne skróty w IDE BASCOM

Post autor: niveasoft » 29 sty 2021, 15:26

Używam tych skrótów od dawna. Nie wiem jak Mark je sobie skraca i tłumaczy a ja czytam to jako CTRL+SHIFT+I to Indent a CTRL+SHIFT+U to undone <-
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1207
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Przydatne skróty w IDE BASCOM

Post autor: niveasoft » 30 sty 2021, 2:27

Nawet fajnie, że poruszyłeś ten temat bo zapomniałem :D
CTRL+F->Find to proste, ale można zaznaczyć jakiś tekst i wtedy dopiero CTRL+F potem ->wiadomo F3
Super opcja wymiany jakiegoś źle na początku podjętej nazwy dla zmiennej to podświetlenie jej i CTRL+R ->replace Zamieniamy w całym kodzie wszystkie instancje na to co chcemy :D Zaznaczamy Entire code + Whole words only :D

Wtedy nazwy typu "Przyklad_1" nie pomyli z "Przyklad". Zamieni tylko te z jedynką ;)

Ogólnie to skróty niby się nie różnią, ale to nieprawda. W B4A zaznaczasz blok kodu i naciskasz ALT+F i to znaczy formatuj kod ;)
...a w Studio to dopiero podwójnie CTRL+Q i do tego CTRL+K dopiero coś robi :D ahahahaha
Może wygląda na skomplikowane a ułatwia ;)
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Przydatne skróty w IDE BASCOM

Post autor: Jacek » 25 sie 2022, 10:59

Witam czy jest w Bascom opcja że jak zaczynam pisać np. nazwę zmiennej to wyświetlają się do wyboru nazwy zmiennych zadeklarowanych - piszę "F" i zmienne np. Flaga, tak jest w edytorze Nextion.
pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1207
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Przydatne skróty w IDE BASCOM

Post autor: niveasoft » 25 sie 2022, 11:46

Tak -> CTRL + SPACEBAR

Tak samo działa z Config Timer=, robisz spację i CTRL+SPACEBAR i podpowiada jak ustawić cały Timer i jakie ma prescalery itp...

Nie działa tak że samo podpowiada. Musisz o podpowiedź poprosić CTR+SPACEBAR. Najlepiej działa po jakiejś spacji.
Na przykład piszesz "Config" odstęp i CTRL+SPACEBAR i podpowiada co mozna w danym procku skonfigurować. Na przykład WDT.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Przydatne skróty w IDE BASCOM

Post autor: Jacek » 25 sie 2022, 11:54

Kurczaki Pan Bartek wielkie dzięki.
pozdrawiam Jacek.
P.S.
Przyszły DS3231 będę próbował ożenić :oops: z Nextion'em
ODPOWIEDZ