Rhode & Schwarz CMT42 CMT52 54

Miejsce na posty nie związane z powyższymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Rhode & Schwarz CMT42 CMT52 54

Post autor: Henryk » 21 kwie 2021, 10:36

Witam :D
Pytanie na które pewnie mogę sobie sam odpowiedzieć , al kto pyta nie błądzi .
Pewne smutne wydarzenia warsztatowe ponownie rzuciły mnie w łapy elektroniki której od lat nie praktykowałem .
Czy ktoś z odwiedzających forum miał styczność z tą konkretną aparaturą jak w tytule ?
Próbuję ocenić czy tester jest uszkodzony , może tylko jakoś zablokowany .
Więcej szczegółów jeśli ktoś taki się znajdzie .
IMG_20210421_081549.jpg
Pozdrawiam Henryk
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pikczu
Posty: 389
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:46
Lokalizacja: Dublin, Ireland
Kontakt:

Re: Rhode & Schwarz CMT42 CMT52 54

Post autor: Pikczu » 21 kwie 2021, 22:49

Z tym modelem nie.
Ale co się dzieje ?
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Rhode & Schwarz CMT42 CMT52 54

Post autor: Henryk » 22 kwie 2021, 17:57

Witam Pikczu :D .

Podstawowy problem to niemożność dokończenia kalibracji .
Na zdjęciu które zamieściłem na wyświetlaczu „ RF frequency AF ” jest wyświetlany komunikat >> CALL D30 D2 << . Na samym początku komunikat brzmiał
>> CALL D1 D30 D2 << , chodzi tu o kalibrację , wiem jak ją kolejno wykonać , tylko przyrząd teraz nie wykonuje tych dwóch ostatnich kalibracji .
CALL D30 , należy podać napięcie 40mV i 800 Hz na wejście AF Voltm ( wejście AF Voltm jest sprawne ). CALL D2 to kalibracja charakterystyki modulacji , przyrząd wykonuje 133 pomiary i powinien zakończyć >> DONE<< . Robiłem kalibrację dwa tygodnie wcześniej , to CALL D30 przeszło pomyślnie a CALL D2 zakończona error , pierwsze 40 pomiarów z błędem reszta >>OK<<.
Tyle jeśli chodzi o kalibrację .
Można mierzyć moc nadajnika i częstotliwość , dewiaci brak pomiaru .
Parametry do pomiaru odbiornika można ustawić wszystkie , ale brak konkretnej ustawionej nośnej na wyjściu RF .
Pytanie : czy przyrząd bez kalibracji będzie generował nośną na wyjściu RF , czy się zablokuje ?
Kompletnie brak mi pomysłu od czego zacząć by się upewnić , że coś jest uszkodzone lub sprawne .

Nie miałem kłopotów , to je teraz mam ;)
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Rhode & Schwarz CMT42 CMT52 54

Post autor: Henryk » 26 kwie 2021, 13:39

Problem >>>CALL D30 << opanowany .
Błąd polegał na tym , że podawałem zamiast RMS 40mV / 800 Hz sygnał Vpp 40 mV / 800Hz .
Reszta problemów bez zmian .
Pikczu
Posty: 389
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:46
Lokalizacja: Dublin, Ireland
Kontakt:

Re: Rhode & Schwarz CMT42 CMT52 54

Post autor: Pikczu » 27 kwie 2021, 12:15

Witam,
Miałem styczność z podobnym modelem w poprzedniej pracy, ale niestety niewiele pamiętam.
Wydaje mi się ze powinien podać RF bez kalibracji ale to ze mi się wydaje to żadna pomoc dla ciebie.
Trzeba przewertować instrukcje w tym celu.
Przepraszam za nie pomocny post z dużym opóźnieniem, ale wiele się dzieje ostatnio, zmiana pracy itp.
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Rhode & Schwarz CMT42 CMT52 54

Post autor: Henryk » 27 kwie 2021, 18:21

Witaj Paweł .
Szperam w dokumentacji jaką udało mi się znaleźć w sieci , tylko brak w niej jakichkolwiek informacji na temat ewentualnych błędów .
Typowy manual z opisem nastaw jakie można wykonać . Bardzo mnie ucieszyło znalezienie dokumentacji serwisowej ...cha..cha... co za pech !.. akurat w niej brak fragmentu który mnie najbardziej interesuje , tj. bloku wyjściowego :)
Ciągle mam nadzieję , że mój śp.Kolega radiowiec przypadkiem jakąś komendą zadaną z klawiatury odłączył wyjcie RF .
Czym pracować mam , Schlumberg Stabilok SI4031 z certyfikatem sprawności , tylko do niego nie podpinam sprzętów o nieznanej sprawności , taki mam nawyk ;)
Ten CMT42 to jest taki mój koń roboczy do wstępnego rozruch sprzętu .

Pozdrawiam
Henryk
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Rhode & Schwarz CMT42 CMT52 54

Post autor: Henryk » 27 kwie 2021, 20:21

Jest postęp w rozkimnianiu problemu :D
Skleiłem w całość z serwisówki schemat blokowy bloku wyjściowego , są tam przekaźniki które mogą odciąć sygnał do wzmacniacza wyjściowego .
output_stage.JPG
tu fragment powiększony
fragment.JPG
Pieknie ! , teraz mam do sprawdzenia około tysiąca opcji z listy możliwych kombinacji :D co to za przekaźniki .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Rhode & Schwarz CMT42 CMT52 54

Post autor: Henryk » 08 maja 2021, 14:26

Witam :)
Po kilku dniach kombinacji z opcjami które nie dawały efektów , przyszedł czas na wjechanie śrubokrętem do przyrządu .
Blok wyjściowy dał pierwsze oznaki życia , wadliwe było połączenie pomiędzy blokiem syntezy a blokiem wyjściowym , to koniec dobrych wieści .
Podczas prób pojawiła się kolejna usterka w bloku syntezy :( nie trzyma częstotliwości na zadanym zakresie .
synteza01.JPG
Małym pocieszeniem jest prawidłowo pracujący blok częstotliwości 100 MHz i to by było na tyle .
Do sprawdzenie mam dwie pętle VCXO i RF , bardzo upierdliwie zbudowane .
Na schemacie blokowym wyglądają na nieskomplikowane , do chwili złożenia schematów elektroniki tego modułu ;) cztery "szmaty " po cztery arkusze A4 wydruku .
Problem kalibracji >> CALL D2 << dalej nie rozwiązany .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ