Ptaki zimą - dokarmianie i obserwacja

Miejsce na posty nie związane z powyższymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Ptaki zimą - dokarmianie i obserwacja

Post autor: Henryk » 01 mar 2020, 13:08

Witam :D

Na życzenie gospodarza Pana Bartka , mały poradnik zimowego żywiciela ptactwa leśno / miejskiego ;)

1. zasobnik na karmę dla ptaków .
Początkowo kupowałem gotowe kule tłuszczowe , dzwonki z ziarna itp. Niestety apetyt leśnego ptactwa jest tak ogromny , że postanowiłem robić bloki z ziarna i stosowny do tego celu zasobnik samodzielnie . Czym chata bogata , zmajstrowałem własny zasobnik na karmę :D
Kawałek ogrodowej plastikowej siatki przyciąłem do średnicy moich przyszłych bloków ziarna + 2 oczka na zakładkę do spięcia siatki .
AFC_7469.JPG
Sześć szpilek do szaszłyków idealnie nadaje się do spinania siatki . Naprawdę warto mocno spiąć zasobnik , ptactwo potrafi zdewastować karmnik bardzo szybko :)

AFC_7471.JPG
AFC_7472.JPG
Zamykamy dno i nasz zasobnik jest gotowy .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1216
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Ptaki zimą - dokarmianie i obserwacja

Post autor: niveasoft » 01 mar 2020, 13:12

Czekam na odpowiedz jak te kupione ziarno w ten blok zamienić :P
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Ptaki zimą - dokarmianie i obserwacja

Post autor: Henryk » 01 mar 2020, 13:26

AFC_7473.JPG
jeszcze tylko druty do zamocowania zasobnika do drzewa .
AFC_7475.JPG

Warto pomyśleć o nieco większych gościach naszego karmnika , których głowa nie wejdzie przez te małe oczka siatki ;)
AFC_7476.JPG
Karmnik / zasobnik mamy gotowy , teraz czas na wsad do niego .
Uwielbiane przez ptactwo zimą jest ziarno zawierające olej rośliny ( słonecznik , rzepak ) .
Dokarmiać można dowolną mieszanką ziarna zbóż , byle były w tej mieszance ziarna oleiste . Kupuję taką mieszankę w sklepie zoologicznym ( 4 zł / kg :( niestety ceny miejskie )plus czysty słonecznik po takiej samej cenie .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Ptaki zimą - dokarmianie i obserwacja

Post autor: Henryk » 01 mar 2020, 13:48

AFC_7479.JPG
Teraz mój sposób na bloki z ziarna , a raczej dbałość o własny portfel :D
Ta ilość wystarczy mi na miesiąc dokarmiania , tylko miesiąc , bo ptactwo leśne jest żarłoczne :lol:
Bloki żelatynowe twarde , proporcję są mało istotne .
3 kg mieszanki ziarna + 1 kg słonecznika śrutowanego blenderem ( ekstra dawka ) + 1 kg płatków owsianych mocno roztartych ręcznie .
Na taką ilość mieszanki ziarna rozpuszczam w dwóch litrach ciepłej wody 100 g żelatyny spożywczej i zalewam tym ziarno .
Teraz normalnie ryncami trzeba całość wymieszać co kilka minut do momentu aż żelatyna zacznie tężeć , szybkie schłodzenie przyśpieszy tężenie żelatyny .
Jak już nasza masa zaczęła tężeć , można ją załadować w tuby i mocno ubić ;) tuby można zrobić z kawałków rur PCV lub z jakieś grubej folii .
AFC_7485.JPG
Tuby z ubitą masą odstawiamy w chłodne miejsce i czekamy aż porządnie zwiąże żelatyna . Zwykle po dwóch godzinach ostrożnie wyciskam z tub jeszcze mocno lepkie bloki i odstawiam pionowo na starym ręczniku do całkowitego wyschnięcia .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2020, 14:49 przez Henryk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Ptaki zimą - dokarmianie i obserwacja

Post autor: Henryk » 01 mar 2020, 14:36

Tak sobie stoją i czekają gotowe bloki do następnego karmienia ;)
Ważne :!: :!: Nie należy pakować takich bloków w folię lub papier :!: muszą tak powoli sobie zasychać z powodu dodania wody do mieszanki .
AFC_7489.JPG
Drugi sposób , to miękkie bloki ziarna :
Technika ta sama co wcześniej tylko bez żelatyny .
Mieszanka ziarna 3 kg + mielony słonecznik 1 kg + kasza manna 1kg .
Płatki owsiane mocno ucieram w rękach , chodzi tu o mączkę która nam zwiąże masę . Można do tego celu użyć mąki pszennej .
Całość mieszam w wielkiej misce i stopniowo dolewam ciepłej wody do momentu uzyskania gęstej lepkiej masy . Jeśli nie można z takiej masy ugnieść bloku , dodaję więcej płatków owsianych , albo ratuję sytuację zwykłą mąką .
Ktoś powie " tyle babrania się z tym " , guzik prawda , godzinka zabawy , bloki stoją i sobie schną :D


Trzeci sposób , to bloki tłuszczowe ;)
Są to swojego rodzaju wabiki , ptaszory uwielbiają wbijać w nie dzioby i zajadać się nimi .
Troszeczkę drogi interes , bo moje leśne głodomory załatwiają dwa takie bloki w trzy dni :lol: ale dzięki nim , obserwuję ptaszory z niespełna trzech metrów od karmnika :D
AFC_7491.JPG
Mieszanka ziarna 1kg + mielony słonecznik 1kg + kasza manna 1kg + smalcu 1kg .
Do wymieszanego ziarna dodaję wcześniej roztopiony smalec :!: gorące :!: mieszam drewnianą łyżką co parę minut aby jeszcze płynny smalec nie spłyną na dno michy .
AFC_7483.JPG
Odstawiam miche w chłodne miejsce i sobie czeka na użycie . Bloki tłuszczowe robię dopiero dzień przed planowanym wyjściem do lasu .
Życzę powodzenia i miłych spotkań z ptaszarnią :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Ptaki zimą - dokarmianie i obserwacja

Post autor: Henryk » 07 mar 2020, 11:04

Witam :D
Wkładka video z dzisiejszego dokarmiania i obserwacji . Dudusie , jak je fajnie Bartek nazywa , dzisiaj ostro konkurowały o smalcowego wabika :)
Końcówka filmiku , to moje ptasie eldorado , a na ostatnim ujęciu widać ile zostało z twardego bloku po tygodniu żerowania :lol: chyba zbankrutuje .

[media]https://www.youtube.com/watch?v=zuVBpoYZ6gE[/media]

Teraz w ciszy i samotności bedziem zmagał się z B4A ;)
ODPOWIEDZ