Jakie macie hobby ?

Miejsce na posty nie związane z powyższymi
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1216
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Jakie macie hobby ?

Post autor: niveasoft » 03 lut 2020, 10:17

Prawdopodobnie wystrarczą dwie trzy bombki w jakieś węzły Internetu w danym kraju i już w nim nie ma Internetu i wtedy radia wrócą do łask :D
Wojsko ma chyba swoje sieci awaryjne, ale to też leci pod jakimiś mostami itd...radio się jeszcze może przydać :D

Ogólnie to mnie ostatnio interesowały radiolinie które łaczą sieci komórkowe z masztami. Jest to wiedza ogólnodostępna, przynajmniej w Polsce i nawet ciekawe.
Wchodzi się na stronę Urzędu łączności i Komunikacji i tam co miesiąc uaktualniają taki plik z mapami który się wrzuca do Goole Earth. Wtedy slicznie rysują się wszyskie radiolinie i ich przepustowość.
To się przydaje bo np. obok mnie są dwa maszty. Do jednego radiolinia ma 2x50Mbit a do drugiego 2x20Mbit. Lepiej więc czasem przekierować antenę na ten pierwszy :P
Telefonem tego nie zrobisz, ale ja mam anteny zewnętrzne kierunkowe ;)

Co także ciekawe, niektóre duże przedsiębiorstwa mają takie swoje radiolinie pomiedzy oddziałami.
Awatar użytkownika
Oldman
Posty: 61
Rejestracja: 19 cze 2019, 11:15

Re: Jakie macie hobby ?

Post autor: Oldman » 03 lut 2020, 12:05

niveasoft pisze:
03 lut 2020, 10:17
Prawdopodobnie wystrarczą dwie trzy bombki w jakieś węzły Internetu w danym kraju i już w nim nie ma Internetu i wtedy radia wrócą do łask
Chyba, że tak jak w 1981r władza od razu zarekwiruje cały sprzęt krótkofalarski :evil:
niveasoft pisze:
03 lut 2020, 10:17
Wojsko ma chyba swoje sieci awaryjne, ale to też leci pod jakimiś mostami itd...radio się jeszcze może przydać
Akurat w wojsku byłem w łączności i wiem, że radiolinie mają. Chyba że się już rozpadły a nowych nie kupili :D
Taka radiolinia R-404 znajdowała się na trzech samochodach Star: na jednym była aparatura, na drugim maszt i anteny paraboliczne a na trzecim dwa agregaty prądotwórcze.
Jeżeli dobrze pamiętam to 5 takich zestawów odpowiednio rozmieszczonych zapewniało łączność na terenie całego kraju. Teraz mają pewnie o wieeeele lepszy sprzęt.
Awatar użytkownika
Pikczu
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:46
Lokalizacja: Dublin, Ireland
Kontakt:

Re: Jakie macie hobby ?

Post autor: Pikczu » 03 lut 2020, 12:56

Henryk pisze:
01 lut 2020, 17:12
W linku można sobie oblukać moje ostatki sieciowe :arrow: Klik
Niestety trzeba założyć konto aby oglądać fotki w pełnym wymiarze
Henryk modele powalają na kolana. Konto założyłem z czystej ciekawości
Oldman pisze:
01 lut 2020, 23:33
A ja myślałem, że w dobie internetu, komórek, różnych Whatsapp'ów itp. to krótkofalarstwo już dawno wymarło :)
A tu proszę: mikroprocesory, analizatory, ekrany, bajery...
Radio ewoluowało bardzo i nadal robi to w szybkim tempie klasyczne typ radia z heterodyna zostaje wypierany przez SDR-y (softwrae defined radio ) czyli radio programowe.
Gdzie jest bardzo szybki przetwornik analogowo cyfrowy który jest w stanie odebrać kilka pasm naraz.
klasyczny wygląda radia wielokrotnie znika
P1030634_male.jpg
I zostaje zastąpiony czymś już mniej efektywnym wizualnie tu np model z rosyjskiej stajni SDR-ów
20200203_110404.jpg
Natomiast oprogramowanie powala:
sunsdr_soft.PNG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Oldman
Posty: 61
Rejestracja: 19 cze 2019, 11:15

Re: Jakie macie hobby ?

Post autor: Oldman » 03 lut 2020, 13:35

A karty QSL dalej wysyła się pocztą czy elektronicznie?
Sprzęt powala... kiedyś jak mój kolega krótkofalowiec załączał sprzęt to aż światło w domu przygasało. W domu, bo latarnie neonowe na drodze zaczynały świecić, te blisko pajęczyny anten :D
Awatar użytkownika
Pikczu
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:46
Lokalizacja: Dublin, Ireland
Kontakt:

Re: Jakie macie hobby ?

Post autor: Pikczu » 03 lut 2020, 17:38

Karty QSL to już rzadkość teraz większości elektroniczne.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Jakie macie hobby ?

Post autor: Henryk » 03 lut 2020, 17:52

Pikczu pisze:
03 lut 2020, 12:56

Henryk modele powalają na kolana. Konto założyłem z czystej ciekawości
Dziękuje , ale jak czas tobie pozwoli poszperaj troszeczkę na tym forum , to znajdziesz modele które naprawdę potrafią rzucić na kolana , moje przy nich wypadają blado ;)
Masz konto , to podrzucam jeszcze dwa zaginione moje linki ,oj głęboko były już ukryte :D
:arrow: różności kartonowe
:arrow: V12

Pikczu pisze:
03 lut 2020, 12:56
Radio ewoluowało bardzo i nadal robi to w szybkim tempie klasyczne typ radia z heterodyna zostaje wypierany przez SDR-y (softwrae defined radio ) czyli radio programowe.
Gdzie jest bardzo szybki przetwornik analogowo cyfrowy który jest w stanie odebrać kilka pasm naraz.
klasyczny wygląda radia wielokrotnie znika
Wielka szkoda , że te lata minęły , kiedy krótkofalowcy budowali swoje radia od podstaw , tamte urządzenia miały "duszę " .
Próbowałem swoich sił w konstrukcjach krótkofalarskich jako młodzieniaszek , niestety czasy nie sprzyjały temu hobby ( 1980 , 1985 ) .
Mam jeszcze do dnia dzisiejszego gdzieś w głębokim kartonie złożony moduł trasivera opracowany wg. SP5WW :D

Pozdrawiam , Henryk
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1216
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Jakie macie hobby ?

Post autor: niveasoft » 05 lut 2020, 8:29

Dzisiaj przyleciały dwa Dzięcioły na raz .. nie zdążyłem zrobić foty, ale serce rośnie :D
Ptaki to nie jest moje hobby. Po prostu wydaje 7zł co tydzień na ziarno a one mi sie odwdzięczają w lato tym że jedzą komary :D
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Jakie macie hobby ?

Post autor: Henryk » 05 lut 2020, 9:11

niveasoft pisze:
05 lut 2020, 8:29
Dzisiaj przyleciały dwa Dzięcioły na raz .. nie zdążyłem zrobić foty, ale serce rośnie :D
To znaczy , że masz w okolicy parkę ;) samiec nie będzie tolerował drugiego samca tak blisko .
Do mojego karmnika leśnego parka dzięciołów podchodzi średnio raz na godzine może dwie , to zależy jak duży teren parka zajęła .
Pamiętaj , jak zacząłeś dokarmiać , należy to robić przez całą zimę :D .

Ja też nie jestem ptasim ekspertem , po prostu lubię siedzieć w lesie .
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1216
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Jakie macie hobby ?

Post autor: niveasoft » 05 lut 2020, 16:56

Ktoś kogo spotkałem powiedział i że to chińskie przysłowie.."Jesteś odpowiedzialny za to co do siebie przyzwyczaiłeś"
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Jakie macie hobby ?

Post autor: Henryk » 05 lut 2020, 17:24

niveasoft pisze:
05 lut 2020, 16:56
Ktoś kogo spotkałem powiedział i że to chińskie przysłowie.."Jesteś odpowiedzialny za to co do siebie przyzwyczaiłeś"
Dokładnie tak jest , życzę ciekawych obserwacji i spotkań z ptaszarnią przy karmniku :D a przede wszystkim aparatu w gotowości bojowej .
Poniżej raniuszek , mój ulubiony gatunek do obserwacji , siadają niemal na obiektywie aparatu , a przylatują stadami po dziesięć , piętnaście sztuk .
Fotka z niedzieli :D
AFC_6561.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ