ST1S10 i zasilanie z USB

Miejsce na posty nie związane z powyższymi
ODPOWIEDZ
maxd89pl
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2017, 21:44

ST1S10 i zasilanie z USB

Post autor: maxd89pl » 02 kwie 2019, 21:33

Witam, Panowie mam do was prośbę o sprawdzenie schematu, jest to co prawda na razie brudnopis, ale mi chodzi o idee współpracy ST1S10 z zasilaniem z portu USB. Proszę zobaczcie na tandem mosfetów Q2 i Q3 wraz z etykietą VBUS - jak myślicie będzie to tak działać?? Oraz czy pin EN podciągnięty do VIN rezystorem włączy przetwornicę? Ja mam trudność zawsze z przekazaniem o co mi chodzi w formie pisanej, ale może po zerknięciu na schemat będzie wiadomo o co mi chodzi.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1216
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: ST1S10 i zasilanie z USB

Post autor: niveasoft » 02 kwie 2019, 22:05

W Datasheet do przetwornicy piszą że pin EN (tam zwany INHIBIT) pobiera tylko 2uA
Przetwornica się włączy najpóźniej gdy napięcie na pinie EN będzie wyższe niż 1.2V
Przetwornica się wyłączy najpóźniej gdy napięcie na EN spadnie do 0.4V
R11 pewnie spokojnie da radę. Myślę, że R12 spokojnie mógłby być większy, np.100k, ale to bym sprawdził "w praniu".
Rozumiem, że po pojawieniu sie napięcia na VBUS tranzystor Q2 ma zewrzeć do masy podciągana rezystorem R11 linię EN do masy i wyłączyć przetwornicę.
Jednocześnie Q3 ma przekierować napięcie z VBUS na napięcie zasilające układ. Tutaj nie mam doświadczenia i zerknąłem jak to jest zrobione w Arduino Mega. Tam jest to oparte o OP-AMP i tranzystor FDN340P (przynajmniej taki mam schemat)
Wygląda że powinno działać. Dodałbym jakiś mały 10R rezystor w obwodzie bramki R11. Co do tego FDN340P to nic nie wiem i musiałbym doczytać.
maxd89pl
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2017, 21:44

Re: ST1S10 i zasilanie z USB

Post autor: maxd89pl » 03 kwie 2019, 9:43

Dzięki Bartku za, przeglądnięcie ale bardzo mi nie daje spokoju mosfet z kanałem P, gdyż ja go na schemacie podłączyłem - źródło do vbus a dren do 5v i tego nie jestem pewien, bo na każdym schemacie arduino wspomiany przez ciebie FDN340P jest podłączony na odwrót czyli vbus do drenu a z źródła do 5v. Dlaczego tak? Czy chodzi o to jak mosfet ma pracować jak przełącznik to się podłącza na odwrót? Bo tak sugerują na forum arduino

Ps. :oops:
ODPOWIEDZ