Sterownik bojlera a dwa panele ?

Miejsce na posty nie związane z powyższymi
ODPOWIEDZ
Zbyszek
Posty: 71
Rejestracja: 30 lis 2017, 17:12

Sterownik bojlera a dwa panele ?

Post autor: Zbyszek » 14 lut 2019, 18:34

Witam,
Temat powstał w zasadzie w 50% z potrzeby i 50% z lenistwa. Chciałem sobie zrobić sterownik bojlera. Sterownik miał by mieć możliwość regulacji jak wysoko podgrzać wodę ( malutki silniczek z przekładnią np. krokowy lub komutatorowy ), sterownik pokazywał by temperaturę wody i aktualne położenie termostatu w danym momencie. Jeżeli miał by być jeden sterownik to nie miałbym z tym problemu, ale cały widz polega na tym, że bojler jest na strychu a chciałem mieć do niego dwa jednakowe sterowniki jeden na piętrze, drugi na parterze. Pytanie, co będzie prościej i łatwiej, czy jeden sterownik i sterowanie np. ze smartfona przez np. wi-fi, czy dwa jednakowe panele połączone skrętką ( Rx i Tx ) i sterowanie modułem przy bojlerze. Szczerze powiem że aplikacji na smartfona nigdy nie pisałem, atmeg przez RS też ze sobą nie komunikowałem ... a chciałbym ten sterownik zrobić. Co koledzy proponują ? Może jakieś inne rozwiązanie ? Bardzo proszę o pomysły i podpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2019, 22:17 przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Sterownik bojlera a dwa panele ?

Post autor: niveasoft » 14 lut 2019, 18:53

Wiele zależy od umiejętności oraz warunków.
Jeśli możesz sobie ciągnąć i pochować kabelki to najprościej można by zrobić dwa bliźniacze panele np z Atmega8, dwucyfrowym wyświetlaczem siedmiosegmentowym, enkoderem i połączyć wszystko RS485.
Z drugiej strony to taka komunikacja po WiFi jest chyba wygodniejsza. Tyle że trzeba napisać apkę i soft na procesor.
Siedzisz sobie w fotelu kilka dni i piszesz, albo ciągniesz druty i piszesz dzień :D
Zbyszek
Posty: 71
Rejestracja: 30 lis 2017, 17:12

Re: Sterownik bojlera a dwa panele ?

Post autor: Zbyszek » 14 lut 2019, 19:10

Wszystko fajnie, tylko ten czas ... który trzeba na to poświęcić, a zawsze mi go brakuje. Chyba właśnie zostanę przy kabelkach, no ale mnie to i tak zajmie dużo więcej niż dzień. Widzę to tak, że trzeba zrobić jakiś moduł przy bojlerze który steruje silnikiem termostatu, odczytuje czujnik temperatury, np.ciśnienie wody itd. a dopiero tym modułem steruje panel jeden albo drugi.
Masz może jakiś przykładowy programik gdzie jedna atmega komunikuje się z drugą ? żebym mógł od czegoś zacząć ?
Ja wiem tylko to do czego sam dojdę albo dowiem się z pomocą innych. Lubię się takimi rzeczami pobawić bo elektronika jest moją pasją, a z drugiej strony jest rodzina i obowiązki i ... już 43 na karku.
Press
Posty: 65
Rejestracja: 21 sty 2018, 23:08

Re: Sterownik bojlera a dwa panele ?

Post autor: Press » 14 lut 2019, 22:18

A czy konieczne jest grzebanie przy termostacie i zasilnikowanie go?
Wrodzony realizm podpowiada mi, że bojler to urządzenie potencjalnie niebezpieczne.
Jeśli Twój silnik uszkodzi termostat to możesz doprowadzić do zagotowania wody i katastrofy.
Moja podpowiedź to ustawić termostat na max i zostawić w stanie nienaruszonym.
W obwodzie grzałki zamontować stycznik/przekaźnik i nim odłączać zasilanie na podstawie pomiarów Twojego czujnika.
Dlaczego tak?
Ano, bo jak Twoje urządzenie zawiedzie w jakikolwiek sposób, czy to soft, czy to hardware, to atestowany (miejmy nadzieję) termostat odłączy zasilanie i zabezpieczy przed problemami.
A najgorsze co się stanie w takiej awaryjnej sytuacji to ktoś poparzy łapki wodą podgrzaną na max ;)

Pozdrawiam
Malkontent Radek ;)
ODPOWIEDZ