Sterowanie mocą i/lub obrotami

Miejsce na posty nie związane z powyższymi
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: pimowo » 29 gru 2018, 19:29

Hej,
Nie wiedziałem gdzie swoje zapytanie umieścić i dlatego wylądowało w "Inne" :(

Potrzebuję sterować w akwarium mocą grzałki i obrotami falownika/cyrkulatora-wszytko zasilane 230V
No i teraz jak się za to zabrać sprzętowo i programowo?
Zrzut ekranu z 2018-12-29 19-22-28.png
uC to ATmega32, myślałem aby podpiąć się pod PD4 i PD5 (PWM)
Czytałem o sterowaniu fazowym i grupowym, ale nie kumam tego...

Proszę o pomoc ponieważ kompletnie nie wiem jak się za to zabrać, a nie chcę sobie i zwierzakom w akwarium zrobić krzywdy ;)

Pozdrawiam.
Piotrek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1216
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: niveasoft » 30 gru 2018, 8:38

Miałem kiedyś akwarium "za łebka" i nauczyło mnie to tego że im większe tym rzadziej się je czyści :D
Po drugie wiem że to się ogrzewa tak do 24st C. Może są inne rybki ( ja miałem skalary i chyba te wojownicze).
Grunt moim zdaniem w takich zabawach to byłoby postawienie w szeregu drugiego termostatu który nie pozwoli podnieśc temperatury wyżej.
Czyli możesz się bawić w PID itp ale po drodze do grzałki powinien być drugi termostat i wszystko powinno byc odcinane jak osiągnie lub przestrzeli 24st.

Z innej strony, żadne sterowanie grupowe itp. Rybki sa rozpracowane od lat i mają sie dobrze jak wkłada się je do "juz nagrzanego do odpowiedniej temperatury srodowiska".

Nie widzę potrzeby nagrzewania czegos szybciej. Może tylko ja...

Mogę pomóc w zabawach z PID, ale postaw w szeregu drugi termostat ;)
Z tego co pamiętam ze szkoły to im niższa temperatura tym łatwiej jest w niej zmiksować jakiś tlen. Będzie wysoka to tlenu w wodzie będzie mało/mniej.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: pimowo » 30 gru 2018, 10:55

Termostat mam, w grzałce.
Cały pic polega na tym, że chciałem sobie ustawić z jaką mocą ma grzać grzałka i sterować jej włączaniem na podstawie odczytu z DS18B20
Czyli kiedy będzie pracować zadecyduje odczyt temperatury, a dodatkowo np grzałka 300W będzie pracować na pół gwizdka.

To może inaczej... Czy schemat który namalowałem sprawdzi się? Na tą chwilę próbuję ogarnąć płytkę, a później będę się męczył z kodem.

Aha. A jak to będzie z obrotami falownika/cyrkulatora?
Press
Posty: 65
Rejestracja: 21 sty 2018, 23:08

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: Press » 30 gru 2018, 11:43

Panowie, ale po co PID do grzałki w akwarium?
Przecież tam odpowiedź układu na wymuszenie będzie w długich minutach jeśli nie godzinach przy większym akwarium?
Myślę, ze zwykłe sterowanie grupowe wystarczy, a może nawet czasówka w stylu 3 sekundy grzeje 7 wyłączone i już mamy wypełnienie 30%

Co do tego "falownika" to się nie wypowiem, bo nie całkiem rozumiem ideę co on ma robić.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: pimowo » 30 gru 2018, 12:20

Press pisze:
30 gru 2018, 11:43
Co do tego "falownika" to się nie wypowiem, bo nie całkiem rozumiem ideę co on ma robić.
Chodzi mi o coś takiego:
falownik_JVP-110.jpg
Chciałbym sterować obrotami tego cudaka ;)

Wynalazłem KIT AVT2623 i FILM jak to działa.
Jak teraz na to patrzę to grzałkę muszę sterować grupowo, a falownik fazowo-dobrze to rozumiem?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Press
Posty: 65
Rejestracja: 21 sty 2018, 23:08

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: Press » 01 sty 2019, 14:41

Grzałkę też można fazowo, tylko jest to niepotrzebne sianie zakłóceń i nie ma to większego sensu.
A jak chodzi o ten "wiatraczek" to jeśli wystarczy mu regulator mocy, to na pewno znajdziesz prostszy i tańszy w AVT
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: pimowo » 01 sty 2019, 16:13

Ja nie chcę gotowego urządzenia. To o co pytam ma być częścią czegoś większego, mam tylko problem z tym sterowaniem 230V ponieważ nigdy czegoś takiego nie robiłem.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: Jacek » 01 sty 2019, 16:47

Witam - Kup takie coś https://allegro.pl/oferta/przekaznik-po ... 6127023538 i steruj pwm i gra muzyka.
Tutaj przykład https://www.youtube.com/watch?v=JawPSNWF_pQ
pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1216
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: niveasoft » 02 sty 2019, 4:39

Kiedy pisałem "żadne sterowanie grupowe" to miałem na myśli ogromną wręcz bezwładność takiej grzałki.
Wystarczy ją włączać, jak napisał @Press, na kilka sekund co kilka sekund. Do tego najlepiej i najprościej użyć optotriaka z detekcją zera. Na przykład MOC3061. Włączasz to sobie procesorkiem i się nie martwisz o zakłócenia bo opto włączy tyrystor dopiero w zerze. Z tego co wyczytałem to ten przekaźnik SSR FOTEK też włącza się w zerze.

Każdy kto ma wytrawiarkę to wie, że albo się długo czeka na nagrzanie, albo się ma mocniejszą niż potrzeba grzałkę a potem się nią steruje. Ważne by nie przestrzelić 40st. Taki uproszczony PID właśnie pokazał Pan Mirley w programie swojej wytrawiarki. Dlatego napisałem PID :D

Do sterowania silniczkiem jednak prawdopodobnie będziesz musiał zbudować układ detekcji zera. Proponowałbym jednak na początek zaopatrzyć się w jakiś ściemniacz żarówek i przetestować jak ten silniczek będzie reagował na sterowanie bo możesz się narobić niepotrzebnie. Niektóre silniki źle reagują na tyrystorowe sterowanie. Pewne są chyba tylko te szczotkowe a w urządzeniach "wodnych" takich jak pompy to najczęściej są inne. A może tu właśnie bezwładność łopatek i wirnika pozwoli na sterowanie grupowe z tą mniejszą rozdzielczością na dziesięć okresów. Tyle, że to obciążenie indukcyjne i nawet tego FOTEK`a trzeba doposażyć w zabezpieczenia.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: pimowo » 02 sty 2019, 15:42

Podsumowując... przekombinowałem ;)
To teraz pogadajmy o konkretach. Rezygnuję ze sterowania falownikiem/cyrkulatorem/wiatraczkiem i zostaje tylko grzałka.

1. Czy mogę użyć SSR OMRON G3MB-202P 5DC LINKA DO DOKUMENTACJI
2. Czy potrzebuję jakieś układy gasikowe?
3. Kod według opracowania Kolegi @mirley Sterownika trawiarki
ODPOWIEDZ