Sterowanie mocą i/lub obrotami

Miejsce na posty nie związane z powyższymi
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: Henryk » 02 sty 2019, 20:13

Witam :D

Pimowo , pchasz wózek pod górę trzymając za dyszel ;)
Rozumie , że potrzebujesz układ sterujący mocą grzałki w akwarium , zbuduj sobie ten sterownik @ mirlej :arrow: http://mirley.net/prosty_sterownik_co.html .
Grzałkę podłącz pod dmuchawę i masz regulację mocy na poziomie 30% - 100% , bez kombinowania w jakieś dziwne układy ;)

Edit:
Ten układ do trawiarki jest jednak lepszy bo może sterować pompką do mieszania wody ;)
Czyli masz to co chciałeś , Tylko maksymalny zakres temperatury za wysoki jak dla akwarium , przypadkiem można ugotować rybki .

Do mieszania podgrzanej wody użyj powietrza , jest to bezpieczny system od jakiegoś tam mieszadełka mechanicznego .
Przykład jaki ja stosowałem .....oj już kawał czasu temu ;) taki system jest bardzo efektywny i jednocześnie dodatkowo napowietrza wodę .
grzałka.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: pimowo » 03 sty 2019, 6:28

Dziękuję za pomysły, ale muszę sobie to jakoś na spokojnie przemyśleć ;)
Grzałka ma swój termostat i on będzie służył jako dodatkowe zabezpieczenie. Ja tylko i aż potrzebuję mieć możliwość ustawienia z jaką mocą będzie grzać grzalka, a kiedy ona będzie grzać to sobie zrobię programowo na podstawie odczytu z DS18B20
Mówiąc krótko-potrzebuje układ wykonawczy do grzałki i kawałek kodu aby móc ustawić moc z jaką będzie grzała grzałka.

Na tą chwilę spróbuję wspomniany przezemnie wcześniej SSR (2A) i kod od @mirley'a (PID) Muszę tylko poczekać aż dotrze paczka.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: Henryk » 03 sty 2019, 8:18

Nie wiem jak daleko jesteś zaawansowanym akwarystą , podpowiem coś jeszcze ;) warto również zadbać o izolację termiczną pomiędzy akwarium a szafką/stolikiem na którym stoi , tylną ściankę też warto izolować .
Zysk cieplny jest całkiem spory , przyłóż dłoń a przekonasz się sam ile ciepła potrafi wchłonąć szafka/stolik ;)
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: pimowo » 03 sty 2019, 8:28

Z akwarystyką jestem na początku drogi ;)
Izolację nam od spodu (pianka/karimata) Akwarium jest oglądane z trzech stron (dwa dłuższe póki są na wierzchu) więc nic nie dam. Dodatkowo akwarium jest odkryte, ale niedługo będzie dość duża lampa i korona więc będzie akwarium pół-odkryte.

Z tym sterowaniem sobie kombinuję ponieważ już taki jestem, że lubię "pchać wózek pod górę trzymając go za dyszel" super powiedziane i pasuje do mnie idealnie he he
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: Henryk » 03 sty 2019, 8:56

Skoro startujesz dopiero napiszę coś jeszcze o filtrach gąbkowych wewnętrznych ;) wywal z akwarium jeśli takowy zainstalowałeś !
Jak to w życiu bywa są dwie szkoły , jedni chwalą , drudzy krytykują , ja należę do tych drugich .
Bardzo trudno zachować czystość biologiczną takiego filtra , rybki lubią skubać glony z takiego filtra przy okazji skubiąc gąbkę filtra .
Efekt końcowy :?: czasami z niewiadomych przyczyn łowisz martwe rybki .
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: pimowo » 03 sty 2019, 9:02

Akwarium jest trochę nietypowo ustawione i nie mam szafki więc filtr zrobiłem sobie sam, jest to filtr kasetowy (gąbka, lawa i ceramika) Wewnętrznego nie chciałem bo to badziewie i na pewno nie sprawdziłby się w 300l, a na kubełek nie ma miejsca.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: Henryk » 03 sty 2019, 9:52

Trzysta litrów , nietypowy akwarium , rozumie przez to akwarium na eleganckim stojaku gdzieś w salonie ;) trudny temat jeśli idzie o ukrycie aparatury wspomagającej , ale efekt warty zachodu .
Dobra ,kończę mącić wodę , woda w akwarium musi być czysta jak kryształ :D
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: pimowo » 03 sty 2019, 10:47

Fakt, akwarium jest w salonie, ale nie ma jakiegoś super stojaka. Jakieś 12 lat temu robiłem remont w mieszkaniu i ze ściany działowej (dość solidnej bo to kamienica) zrobiłem taki spory parapet gdzie do tej pory były kwiaty, ale w tedy była myśl "tu będzie akwarium" i tak się stało. Nie pomyślałem bo mogłem zrobić pod spodem miejsce na małą szafkę.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: pimowo » 29 gru 2019, 14:15

Nie daje mi spokoju sterowanie pompą/filtrem akwariowym.
Zakupiłem KIT AVT1613, ale guzik z tego bo nie da się tym sterować filtrem. Dowiedziałem się, że w filtrach akwariowych (nie jestem pewny na 100%) są silniki synchroniczne. W poszukiwaniu jak się steruje takimi silnikami dowiedziałem się, że muszę mieć falownik czyli sterowanie częstotliwością i napięciem no i tu jest problem, takie falowniki kosztują sporo kasiorki. W poszukiwaniu czegoś gotowego znalazłem KIT AVT5360 - czy to się nada do mojego celu? Jeżeli będzie OK to jak to spiąć z własnym sterownikiem na ATmega - sterowanie odbywa poprzez potencjometr. Wiem, że będzie potrzeba jakaś optoizolacja.
Awatar użytkownika
Oldman
Posty: 61
Rejestracja: 19 cze 2019, 11:15

Re: Sterowanie mocą i/lub obrotami

Post autor: Oldman » 29 gru 2019, 19:27

Widzę, że temat akwarium aktywuje się u Ciebie między Świętami a Nowym Rokiem. Akurat strzelił rok od założenia tematu ;)
Jeżeli masz ten cyrkulator to może da się go rozmontować żeby zobaczyć co tam jest za silnik. W synchronicznych powinno sterować się jednocześnie częstotliwość i (kompensacyjnie) napięcie bo zmienia się prąd pobierany przez silnik. Można zrezygnować z regulacji napięcia ale powinno być obniżone
ODPOWIEDZ