MODUŁ WIFI ESP8266-12F

Miejsce na posty nie związane z powyższymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Michał6201
Posty: 123
Rejestracja: 03 paź 2015, 20:07

MODUŁ WIFI ESP8266-12F

Post autor: Michał6201 » 11 lut 2018, 23:23

Witam
Zainteresowałem się ostatnio w sumie tanim modułem wifi ESP8266-12F. Da się go konfigurować za pomocą komend AT, posiada UART.
Ciekaw jestem czy da się przy pomocy tego modułu komunikować ATmegę przez wifi z innym urządzeniem bądź wysyłać dane na wskazaną stronę internetową. Np. pomiar temp w mieszkaniu i wysłanie wartości temp. na wskazaną stronę www.
Właśnie nie mogę nigdzie znaleźć konkretnego info czy działa ten moduł tak jak np.: moduł BTM-222, czyli nie trzeba go programować. A dane można wysłać przez ten moduł po rs232.

Widziałem, że Bartek pisał o tym module, ale czy to tak działa jak ja myślę?
Jest ATmega, która mierzy np, temperaturę wysyła tą temperaturę za pośrednictwem modułu wifi na wskazaną stronę www, na której wyświetla się pomiar. Pytanie czy ten moduł wifi działa mówiąc w dużym uproszczeniu jak kabel?
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: MODUŁ WIFI ESP8266-12F

Post autor: niveasoft » 11 lut 2018, 23:43

Ten moduł to temat rzeka. W uproszczeniu to taki SoC (system on chip) To ma swój procesor który jest wstępnie oprogramowany tak że reaguje na komendy AT.
Komendami możesz go ustawić w kilka trybów. Może być "kablem" jak ten BTM, ale może też połączyć się ze stroną i coś tam wysłać/ściągnąć.

Ogólnie może dużo.

Teraz mam go dużo lepiej opracowanego, ale nie ma czasu uaktualnić info na stronie lub Forum.
Wykorzystuję go, na przykład, do dwukierunkowej komunikacji z moim serwerem VPS poprzez protokół MQTT.
Wysyłam i ściągam dużo danych i działa bezproblemowo.

Jego konfiguracja zależy od potrzeb.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: MODUŁ WIFI ESP8266-12F

Post autor: Henryk » 18 lut 2019, 20:19

Witam :D
Podłączę się z pytaniami do Bartka w tym poście ;)
Mam ESP8266-12e świeżutki prosto ze sklepu , czytam , przeglądam internet i mam coraz większy zamęt jak się zabrać za ten moduł :(

:?:
1. Czy taki moduł świeży po włączeniu pod zasilanie będzie widziany przez smartfona ?
2. Jak zainstaluję na smartfonie terminal np.taki :arrow: Klik i prześlę komendę AT+CIPMODE=<tryb> (ustawia tryb odbierania danych) , będę mógł przez terminal wysyłać dane wprost do mikrokontrolera ?
3. Czy też muszę jakoś zaprogramować taki świeży moduł do pracy :?:

Mam zainstalowany B4R , tylko nie ogarniam jeszcze tematu ;)
ODPOWIEDZ