Sterownik do uprawy roślin w systemie hydroponics

Prezentacje projektów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kulamario
Posty: 207
Rejestracja: 17 sie 2015, 20:05
Lokalizacja: Greystones
Kontakt:

Sterownik do uprawy roślin w systemie hydroponics

Post autor: kulamario » 17 sie 2015, 20:17

Witam wszystkich.

Dziś chciałem pochwalić się projektem, który powstał już jakiś czas temu, Jako że nie miałem kiedy go przedstawić postanowiłem zrobić to dziś.
Sterownik do uprawy roślin w systemie hydrophonicznym powstał dla celów hobbystycznych, może nie jest on profesjonalnym sterownikiem, ale mi w zupełności wystarczy.
Może teraz krótki opis, czym jest uprawa hydrophoniczna.

Hydroponika: kultura wodna bezglebowa uprawa roślin na pożywkach wodnych, umożliwiająca produkcję roślinną w sztucznych warunkach na skalę przemysłową, głównie w szklarniach. Szczególnie przydatna do uprawy warzyw i kwiatów. W porównaniu z uprawą ziemną korzyści z uprawy hydroponicznej to:
-możliwość zakładania upraw na terenach nieprzydatnych pod uprawę ziemną, np. na terenach suchych,
-brak ograniczeń w zakresie zmianowania roślin - można uprawiać po sobie dowolne rośliny, w tym również w monokulturze, ponieważ nie występuje zjawisko zmęczenia gleby,
-wyższe plony dzięki gęstszemu siewowi oraz szybszemu wzrostowi i rozwojowi roślin,
-niższe skażenie produktów z uwagi na niestosowanie pestycydów oraz niepobieranie z gleby metali ciężkich,
-możliwość przesunięcia kwitnienia i owocowania poza normalny sezon,
-wyeliminowanie niektórych ciężkich prac ręcznych (wymiana ziemi, kopanie, motyczenie i in.),
-oszczędność wody.

Uprawa hydroponiczna jest możliwa także w warunkach domowych. Na rynku jest wiele donic i doniczek ze zintegrowanymi systemami gromadzącymi wodę w granulacie i ze wskaźnikiem poziomu wody. Zalety takiej uprawy to[1]:

-eliminacja ziemi i obecnych w niej alergenów, takich jak roztocza,
-niewielka ilość miejsca do prawidłowego wzrostu,
-możliwość kontrolowania bryły korzeniowej,
-możliwość kontrolowania ilości wody w donicy,
-zmniejszenie częstości przesadzania roślin,
-rośliny w uprawie hydroponicznej bardziej podnoszą wilgotność powietrza w porównaniu do roślin w tradycyjnej uprawie ziemnej.

Prawie każdą roślinę można uprawiać hydroponicznie. Za pewną formę hydroponiki można uznać stosowany powszechnie wysiew rzeżuchy na wilgotnej ligninie, w tym jednak przypadku rośliny przeznaczone do spożycia jako kiełki nie otrzymują pożywki złożonej z substancji mineralnych, a ich rozwój odbywa się tylko dzięki substancjom zgromadzonym w nasieniu.

Teraz może opiszę, jak działa moje urządzenie.

Sercem układu jest mikrokontroler Atmega 168p taktowany kwarcem 16MHz, również został dodany zegar czasu rzeczywistego PCF8583 z podtrzymaniem bateryjnym, do pomiaru temperatury wykorzystałem dwa czujniki DS18B20 i DHT11, z tym że ten drugi mierzy również wilgotność powietrza. Cały system został zaopatrzony również w trzy przekaźniki do załączenia poszczególnych urządzeń, takich jak lampa HPS z możliwością ustawiania godzinowo. Wyciąg powietrza z grow boxa, który uruchamia się przy ustawionej temperaturze, co daje nam pełną kontrolę nad temperaturą w grow boxie oraz trzeci jakże ważny do nawadniania, który ma funkcję ustawienia nawadniania minutowego z przerwami godzinowymi. Wszystkie ustawienia sterownika są zapisywane do pamięci EPROM.
Wiem, że do profesjonalnego sterownika brakuje mu tylko dwóch funkcji tz pomiar Ph oraz EC; można by było się pokusić również o automatyczne sterowanie poziomem Ph oraz EC, ale jakoś nie potrzebowałem tego, bo pomiar Ph i EC wykonuje ręcznie miernikami elektronicznymi.

Teraz krótki film, jak działa moje urządzenie.

JVzIQYkg7eA
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ