Udoskonalony Termometr bezprzewodowy

Prezentacje projektów
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Udoskonalony Termometr bezprzewodowy

Post autor: niveasoft » 07 wrz 2017, 14:22

Do odległości 100m działają układy NRF24l01 które bym polecił dlatego że kosztują koło 5zł za sztukę. Same martwią się o zakodowanie, przesłanie i do tego jeśli nie otrzymają potwierdzenia transmisji to mogą ponawiać wysyłkę ustaloną ilość razy. Mam gotowy kod obsługi tych modułów we współpracy z Mega328P i jeśli ktoś będzie zainteresowany to mogę go wrzucić :D

Taki NRF ma więcej zalet, ale jedną przytoczę. Mimo iż zasilany jest z 3V3 to jego wejścia są "5V tolerant" i można to podłączyć bezpośrednio do procesora zasilanego 5V.

Co do oszczędności energi to może nie zapędzałem się w ekstremum, ale mój termometr dalej nadaje i uważam że jego oszczędość jest "wystarczająca" Jak "zdechnie" to zastanowię się czy nakłady pracy poniesione na energooszczędność nie przewyższą ceny "dwóch paluszków".
Częściej chyba zmieniam baterię w "chińskim" zegarze kuchennym :D
Awatar użytkownika
kaktus
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2015, 15:13
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Udoskonalony Termometr bezprzewodowy

Post autor: kaktus » 07 wrz 2017, 14:43

No i fajnie że przypomniałeś o NORDICach, bo są warte nawet większej kasy, biorąc dodatkowo cechę komunikacji jednego z wieloma to już wypas.
Kilka lat temu testowałem komunikacje przez cała chałupę + kilkadziesiąt metrów, śmigało aż miło.

To teraz opowiedz coś wracając do tematu tych tanich modułów RF, którym poświęciłeś tyle czasu. Oczywiście jeśli zechcesz i nie będziesz znowu omijał tematu. :lol:
teraz życie można rozdzielić między NOP i SLEEP
Awatar użytkownika
kaktus
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2015, 15:13
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Udoskonalony Termometr bezprzewodowy

Post autor: kaktus » 08 wrz 2017, 10:32

Dobra wiadomość dla zainteresowanych.
Microchip produkuje serię Switching Regulators zoptymalizowaną do pracy z baterią lub kilkoma, w dodatku różnych typów. Ceny bardzo zachęcające, ilość niezbędnych elementów zewnętrznych minimalna. Parametry rewelacyjne.
BARTek proszę podaj datę kiedy uruchomiłeś pierwszą sondę w trybie "produkcyjnym? Podasz kiedy baterie się wyczerpią?
Będziemy wiedzieć ile czasu bateryki wytrzymają.
teraz życie można rozdzielić między NOP i SLEEP
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Udoskonalony Termometr bezprzewodowy

Post autor: niveasoft » 08 wrz 2017, 16:36

Po pierwsze efekt długiej pracy na bateriach nie był moim celem a jedynie "niepominięciem tematu".
Po drugie wiem dobrze że mój zegar domowy pracuje rok na "jakiejś" baterii a potrafi pracować tylko kilka miesięcy na "innej".
Układ nadajnika temperatury działa od momentu założenia tego tematu (załóżmy bo działał już wcześniej) i działa do dziś.
Myślę, że jeśli chciałbym profesjonalnie podejść do tematu energooszczędności to podałbym zużycie prądu tego urządzenia poparte odczytami a nie omieszkałbym kupić baterii której parametry oficjalnie podaje producent.

Nie chciałbym by forum stało się formą reklamy jakiejś firmy. Proszę więc o wysłuchanie:
" Każdy ma prawo umieścić gotowy projekt urządzenia wskazując na jego zalety, ale linkowanie do wyszukiwarki jednej z firm uważam za niestosowne. Jako, że świat się zmienia zastrzegam sobie prawo do zmiany zdania."

Uzasadnienie: Jako iż otrzymuje od kolegi dużo linków do artykułów sponsorowanych prawdopodobnie przez zainteresowane firmy, stwierdzam iż może być kolega żywo zainteresowany takimi publikacjami i nie wydaje mi się stosowne by bez wskazania konkretnego rozwiązania tyczącego się tego projektu DIY linkować wyszukiwarkę jakiejś firmy.

Szanujmy się i jeśli nie było kolegi celem ta kryptoreklama to powinien kolega podlinkować rozwiązania innych firm jako temat do rozważań... tego nie widzę...
Awatar użytkownika
kaktus
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2015, 15:13
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Udoskonalony Termometr bezprzewodowy

Post autor: kaktus » 11 wrz 2017, 11:41

Powiem krótko. Czy jest coś złego w uzupełnieniu elementów pominiętych (energooszczędność projektu)?
Dlatego odcinam się od powyższego grubą krechą.

===========================================================================================================

Dodam tyle że w końcowej części ostatniego listingu jedna instrukcja jest powtórzona - czy niezbędnie?
;)
teraz życie można rozdzielić między NOP i SLEEP
inspector_electro
Posty: 21
Rejestracja: 23 kwie 2017, 13:11

Re: Udoskonalony Termometr bezprzewodowy

Post autor: inspector_electro » 11 wrz 2021, 17:33

Cześć.
Można prosić kod odbiornika pod M328P? nadajnik mam na ATtiny13.
inspector_electro
Posty: 21
Rejestracja: 23 kwie 2017, 13:11

Re: Udoskonalony Termometr bezprzewodowy

Post autor: inspector_electro » 12 wrz 2021, 9:47

Zagląda tu ktoś w ogóle??
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Udoskonalony Termometr bezprzewodowy

Post autor: Jacek » 12 wrz 2021, 12:13

Witam - a nie możesz sobie przepisać tego na M328p?
inspector_electro
Posty: 21
Rejestracja: 23 kwie 2017, 13:11

Re: Udoskonalony Termometr bezprzewodowy

Post autor: inspector_electro » 12 wrz 2021, 12:24

Tak też zrobiłem. Wyświetlają się tylko sekundy i tyle.
Na piątym pinie attiny13 mam cały czas stan niski, a zmienia się na chwilkę co około 8 sekund na wysoki. Tak ma być?
inspector_electro
Posty: 21
Rejestracja: 23 kwie 2017, 13:11

Re: Udoskonalony Termometr bezprzewodowy

Post autor: inspector_electro » 12 wrz 2021, 19:48

No nie działa kurde :x

Połączenia sprawdzone X razy.
Niech mi ktoś powie, czy w kodzie transmittera dla Tiny13 trzeba coś zmieniać? Bo wgrałem skompilowany program bez żadnych modyfikacji i nie działa.
Sekundy idą do 255, i zaczynają od zera i tak w kółko. :cry:
ODPOWIEDZ