Sterownik tokarki na Xmega256a3u electronic lead screw

Prezentacje projektów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Sterownik tokarki na Xmega256a3u electronic lead screw

Post autor: Jacek » 16 paź 2020, 22:42

Witam - Bartku czy możesz do tego tematu przenieść wszystkie posty związane z budową sterownika tokarki?
pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1212
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Sterownik tokarki na Xmega256a3u electronic lead screw

Post autor: niveasoft » 16 paź 2020, 22:50

Mogę, ale muszę zerknąć na całość jak to będzie wyglądać.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Sterownik tokarki na Xmega256a3u electronic lead screw

Post autor: Jacek » 16 paź 2020, 23:04

OK - oczywiście jak będziesz miał chwile czasu.
pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Sterownik tokarki na Xmega256a3u electronic lead screw

Post autor: Jacek » 28 paź 2020, 22:33

Witam - przepraszam za post pod postem.
Chciałbym wykorzystać Bartka kod z tego tematu viewtopic.php?f=18&t=66 do posuwu automatycznego.
Posuw ręczny działa bardzo dobrze.
Do posuwu automatycznego potrzebne jest "sterowanie z enkodera wrzeciona" który w obecnej postaci wygląda tak:
  1. $nocompile
  2. Sub Rpm_odczyt
  3.  
  4.    If Tce0_cnt <> Rpm_enkoder_tmp Then                      'jesli zawartosc timera TCD0 jest różna od naszej zmiennej to
  5.       Rpm_enkoder_tmp = Tce0_cnt                            'przepisz nową wartość z timera TCD0 do zmiennej enkoder_tmp
  6.       Rpm_enkoder_tmp_1 = Tce0_cnt / 4                      '  four inpulses per one step of teh encoder  so wee need only one
  7.       If Rpm_enkoder_tmp_1 <> Rpm_enkoder_tmp_2 Then        'Jeśli zmienna Enkoder_tmp_1 jest różna od zmiennej  Enkoder_tmp_2
  8.          Rpm_enkoder_tmp_2 = Rpm_enkoder_tmp_1              'wstaw wartość zmiennej Enkoder_tmp_1 do zmiennej Enkoder_tmp_2
  9.       End If
  10.    End If
  11.  
  12. End Sub
Jest to kod który podał mi Paweł Pikczu działa bardzo dobrze wywoływany jest co 1 sekundę i wysyłany na lcd.
Na chwilę obecna mam zrobione przeliczanie posuwu który jest "zadawany" z wyświetlacza lcd do zmiennej
  1. Dim Kroki_z As Dword
przeliczanie zmiennej wygląda tak:
  1.    Kroki_z_1mm = Silnik_z / Sruba_z
  2.    Kroki_z_tmp = Posuw_z * Kroki_z_1mm
  3.    Kroki_z = Kroki_z_tmp \ 1000
Zmienne Silnik_z oraz Sruba_z są w tej chwili wpisane na stałe na początku programu - docelowo maja być pobierane z wyświetlacza z menu konfiguracyjnego.
Przy założeniu że śruba ma skok 5mm/obr oraz silnik potrzebuje 1000 kroków/obr przy ustawionym posuwie 1mm do sterownika silnika musi być podane 200 impulsów na 1 obrót wrzeciona do synchronizacji rozpoczęcia posuwu automatycznego musi być wykorzystany sygnał index enkodera wrzeciona - nie wiem jak przerobić Bartka program aby sterował posuwem automatycznym.
Posuw chcę zmieniać w zakresie od 0,005mm/obr wrzeciona do 32mm/obr wrzeciona to było by podstawa do napisania podprogramu do ustawiania skoków gwintów.
pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Sterownik tokarki na Xmega256a3u electronic lead screw

Post autor: Jacek » 24 sty 2021, 22:32

Witam - ma ktoś pomysł jak to powinno być skonstruowane programowo?
Moje próby z wykorzystaniem Bartka kodu ze sterowania ręcznego nie przyniosły zadowalającego rezultatu, o ile zmieniając skok posuwu od 1mm/obr w dół silnik zmniejsza obroty ( choć obroty są przerywanie stukaniem ) o tyle powyżej 1mm/obr nie ma żadnej zmiany - nie wiem czy pojemność licznika Timer'a od obliczania obrotów jest za mała - wiem w tym temacie viewtopic.php?f=18&t=370na moje pytanie odpisał Kolega tomaszdko hi ale nie bardzo wiem jak to zrobić w moim kodzie
  1. '******************************************************************************
  2. '**********************************Event system config**************************
  3. '**********************************Enkoder obrotów wrzeciona*************************
  4. Config Event_system = Dummy , Mux0 = Porta.0 , Qd0 = Enabled , Qdi0 = Enabled , Qdirm0 = 2 , Digflt0 = 8
  5. Config Tce0 = Normal , Prescale = E0 , Event_source = E0 , Event_action = Qdec
  6. '**************************************************************************************************
Na tą chwilę przy zmianie skoku posuwu na mniejszy silnik jak by tracił moc - myślę że jest to spowodowanie brakiem rampy im mniejszy skok posuwu tym łatwiej zatrzymać silnik ręką.

pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
tomaszdko
Posty: 72
Rejestracja: 06 gru 2018, 19:58

Re: Sterownik tokarki na Xmega256a3u electronic lead screw

Post autor: tomaszdko » 26 sty 2021, 12:13

Jacek zapodaj tu na forum cały kod i schemat . Mam urlop do 3go lutego bo muszę siedzieć na izolacji (znajomy z pracy miał covid ).Właśnie będę składał małą frezrakę dla brata , trochę zabawy będzie z silnikami krokowymi (przy okazji mogę potestować i jak coś się uda to może coś z tego będzie). I zobacz to (nie bascom) ale może projekt jakoś Cię zainteresuje lub jego część. https://www.youtube.com/watch?v=JdhNRhK3TCY
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Sterownik tokarki na Xmega256a3u electronic lead screw

Post autor: Jacek » 26 sty 2021, 19:25

Witam - dzięki Tomku za odzew - po kolacji przygotuje dokumentację.
pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Sterownik tokarki na Xmega256a3u electronic lead screw

Post autor: Jacek » 26 sty 2021, 23:22

Witam - hi nie wiedziałem że to zajmie tyle czasu.
Sub Z_os_odczyt.inc oraz związane z nim sterowanie ręczne jest autorstwa Bartka Niveasoft, sub RPM_odczyt.inc i związane z nim obliczenia obrotów jest autorstwa Pawła Pikczu.
W załączniku wszystkie potrzebne pliki Bascom'a oraz opisy portów wykorzystanych w modułach MASTER i SLAVE w sterowniku.
Jest również schemat w formacie pdf, oraz rysunek pcb z numerami złączy do opisu.
Projekt_sterownika_tokarki-opis_portów_i_złaczy_na_płytce_sterownika.pdf
X3-DIL64-test-board.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Sterownik tokarki na Xmega256a3u electronic lead screw

Post autor: Jacek » 26 sty 2021, 23:24

A tu jeszcze rysunek płytki z numerami złączy do opisu
X3-DIL64-test-board-kopia.jpg
pozdrawiam Jacek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Sterownik tokarki na Xmega256a3u electronic lead screw

Post autor: Jacek » 27 sty 2021, 22:44

Witam - zapominałem wczoraj napisać znam kanał Kent'a na YouTube myślałem nad tm rozwiązaniem ale z tego co zrozumiałem ( słabo znam angielski) to on ma podłączona tokarkę do komputera i steruje nią poprzez LinuxCNC - może się mylę a tryb manualny chyba również do kompa poprzez LinuxCNC.
pozdrawiam Jacek.
ODPOWIEDZ