Mój zegarek do samochodu

Prezentacje projektów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Michał6201
Posty: 121
Rejestracja: 03 paź 2015, 20:07

Mój zegarek do samochodu

Post autor: Michał6201 » 10 sty 2018, 22:20

Witam Wszystkich w Nowym Roku

Po długiej przerwie udało mi się pokazać Wam co udało mi się stworzyć przy ogromnej pomocy Bartka w napisaniu programu do mojej samochodowej zabawki.
Głównym powodem jakim kierowałem się przy projektowaniu mojego zegarka do samochodu, była chęć nauczenia się czegoś nowego w pisaniu programów w BASCOM AVR.

Główne założenia projektu:
- wyświetlenie czasu oraz daty na wyświetlaczu LCD 2x16
- pomiar temperatury na zewnątrz samochodu i w środku
- pomiar napięcia pokładowego
- kontrolka otwartych drzwi
- kontrolka gołoledzi po spadku temperatury zewnętrznej poniżej +3stC
- wyprowadzenie gniazda USB do podłączenia smartfona w celu podładowania baterii
- komunikacja z urządzeniem za pomocą aplikacji w smartfonie poprzez bluetooth
- możliwość zapisania i odczytu z pamięci urządzenia daty kolejnego przeglądu technicznego, ubezpieczenia OC/AC.

Sercem zegarka jest mikrokontroler ATmega32 16AU taktowany zewnętrznym kwarcem 11,0592MHz. Do komunikacji ze smartfonem użyłem popularnego modułu bluetooth BTM112. Układ odpowiedzialny za odmierzanie czasu i datę to PCF8583. Wszystkie dane zapisywane są w zewnętrznej pamięci eeprom 24C02.

Do zasilania urządzenia zastosowałem przetwornicę ST1S10, na której wyjściu jest +5V. Moduł bluetooth, konwerter stanów logicznych 74LVC125 zasilany jest napięciem +3,3V ze stabilizatora LDO MCP1703. Temperatura mierzona jest za pomocą czujników DS18B20.

W celu obniżenia poboru prądu przez urządzenie, stabilizator LDO, moduł bluetooth i konwerter stanów logicznych załączany jest MOSFETEM IRLML6402 dopiero po uruchomieniu silnika.
Zgaszenie silnika powoduje wyłączenie bluetooth oraz programowe wyłączenie wyświetlacza LCD.
Układ zmontowany jest na płytce dwustronnej o wymiarach 78mm/48mm. Wyświetlacz połączony jest z płytką zegarka 20 żyłową taśmą. Każdą linię danych w taśmie oddzieliłem masą w celu zminimalizowania zakłóceń. Urządzenie rozpoznaje, który czujnik temperatury jest wewnętrzny, a który zewnętrzny na podstawie ich numerów ID.
Aplikację na smartfona napisałem w Mit App Inventor. Aplikacja ta automatycznie łączy się z zegarkiem po MAC adresie. Oczywiście uprzednio obydwa urządzenia sparowałem.

Cały układ po zgaszeniu silnika pobiera 15,5mA. Trochę mnie ten pobór prądu rozczarował, bo liczyłem, że będzie mniejsze zapotrzebowanie na prąd, ale procesor taktowany takim kwarcem zapewne swoje bierze.

Płytka zegarka będzie umieszczona w obudowie plastikowej. Wyświetlacz zegarka pasuje idealnie w miejsce zegarka fabrycznego, który pokazywał tylko godzinę. Dostępne są trzy ekrany, na których wyświetlane są: Ekran 1 - godzina i data, Ekran 2 - temperatura zewnętrzna i wewnętrzna, Ekran 3 - napięcie w instalacji samochodu. Ekrany te można przewijać za pomocą aplikacji, lub przycisku typu microswitch.

Wsadu do zegarka nie zamieszczam, ponieważ jest tam ogromna część pracy Bartka i nie wiem, czy wyraża na to zgodę.

Oto kilka fotek:
pcb_top.jpg
pcb_bottom.jpg
ekran_1.jpg
Teraz pora na montaż zegarka w samochodzie. Wrzucę tu fotki z samochodu.
Z góry przepraszam za jakość zdjęć, ale robiłem je telefonem.
Ps. Nie mogę dodać więcej niż 3 zdjęcia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Mój zegarek do samochodu

Post autor: pimowo » 11 sty 2018, 0:57

Bardzo ciekawy projekt, płytka wygląda świetnie.
Gratuluję udanego projektu ;)

Ciekawi mnie jak to wygląda w samochodzie

PS
Nie myślałeś o OLED?
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1207
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Mój zegarek do samochodu

Post autor: niveasoft » 12 sty 2018, 15:21

Michał kody to umieszczaj śmiało. Z tego co pamiętam to to były same zwykłe podstawy :D i pewnie dzisiaj napisałbym to inaczej.
Tak to jest, że im więcej się pisze tym więcej się widzi rzeczy które dałoby się napisać lepiej/inaczej ;)
Pikczu
Posty: 388
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:46
Lokalizacja: Dublin, Ireland
Kontakt:

Re: Mój zegarek do samochodu

Post autor: Pikczu » 12 sty 2018, 21:14

Bardzo fajny projekt.
Bardzo profesjonalnie wykonana płytka PCB.
Powiedz czy sam robiłeś ?
Jeśli tak to w jakim programie, czy były wersie próbne PCB i jeśli to możliwe dołącz fotkę większego rozmiaru co by można przy zoomować.
Pozdrawiam
Pikczu
Awatar użytkownika
Michał6201
Posty: 121
Rejestracja: 03 paź 2015, 20:07

Re: Mój zegarek do samochodu

Post autor: Michał6201 » 15 sty 2018, 22:08

Płytkę sam projektowałem w Eagle. Nie było żadnych prototypów. Ale wiele razy zmieniałem schemat i sam projekt płytki.
Wydzieliłem masę analogową od cyfrowej. Te dwie masy łączą się w jednym punkcie przy wyjściu zasilania z przetwornicy. Może i nie pomogło, ale z pewnością nie zaszkodziło. Mierzone napięcie nie skacze.
Projekt pcb wysłałem do firmy Merkar.
Jak tylko przyszła płytka, to zaczęło się lutowanie i pierwsze uruchomienie zakończone sukcesem.
Oczywiście nie obyło się bez drobnych problemów. Nie wszystkie zamówione części przyszły ze sklepu. Na zdjęciach widać brak kosza na baterie i malutkiego dławika doprowadzającego napięcie do dzielnika rezystancyjnego. Chwilowo połączyłem drucikiem.

Tutaj załączam fotki w większej rozdzielczości:
20180110_213438.jpg
20180110_213417.jpg
Już się nie mogę doczekać aż zainstaluję mój nowy zegarek w samochodzie. Ale musi się trochę cieplej zrobić na dworze ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pikczu
Posty: 388
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:46
Lokalizacja: Dublin, Ireland
Kontakt:

Re: Mój zegarek do samochodu

Post autor: Pikczu » 15 sty 2018, 22:42

Jedna z lepiej zaprojektowanych płytek powiem szczerzę. :D
Jak masz rozmiar przelotek na polach masy 0.8mm?
Awatar użytkownika
Michał6201
Posty: 121
Rejestracja: 03 paź 2015, 20:07

Re: Mój zegarek do samochodu

Post autor: Michał6201 » 16 sty 2018, 22:41

Dziękuję za słowa uznania:)

Przelotki mają otwory 0,6mm , Mogłyby być jeszcze mniejsze.
Awatar użytkownika
Michał6201
Posty: 121
Rejestracja: 03 paź 2015, 20:07

Re: Mój zegarek do samochodu

Post autor: Michał6201 » 05 sie 2018, 22:05

Jak obiecałem tak zrobiłem ;)
Załączam link do prezentacji mojego zegarka w samochodzie:

https://youtu.be/RSOQWoTgEO4

A tu załączam kompletny kod do zegarka:
Peugeot_Clock.rar
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ