Dobór mikrokontrolera do projektu

Miejsce na posty nie związane z powyższymi
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Dobór mikrokontrolera do projektu

Post autor: pimowo » 29 sty 2020, 23:39

Jest tak:
Programator AVT
a tak byłoby lepiej:
Programator AVT
;)
Awatar użytkownika
Pikczu
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:46
Lokalizacja: Dublin, Ireland
Kontakt:

Re: Dobór mikrokontrolera do projektu

Post autor: Pikczu » 30 sty 2020, 9:48

Pewnie ze warto sprobowac xmegi, samo napięcie zasilania jest już dobrym powodem.
Moim wyborem programatora sie nie sugeruj, chcialem miec J-tag w moim, i zależało mi na narzędziu oryginalnym.
Ważniejsze od programatora będą te dwie książki.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Dobór mikrokontrolera do projektu

Post autor: pimowo » 30 sty 2020, 10:35

To jeszcze takie dodatkowe pytanie...
W moim projekcie będzie bardzo dużo danych wyświetlanych na LCD. Mój LCD to 2.4" 320x240px, ale dziś buszując po Aliexpress za ATXmega znalazłem coś TAKIEGO 2.8" 320x240px, ale komunikacja po USART, a nie jak u mnie po SPI. Rozdzielczość jest OK, wielkość nawet lepsza bo teraz u mnie mała czcionka troszkę słabo wygląda, a na 2.8" powinno być lepiej. Czy warto zmienić wyświetlacz? Jak dobrze rozumiem to uC miałby trochę lżej.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1216
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Dobór mikrokontrolera do projektu

Post autor: niveasoft » 30 sty 2020, 10:59

Do każdego HMI musisz mieć jakąś instrukcje lub program. Najpierw poszukaj czy to oprogramujesz.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Dobór mikrokontrolera do projektu

Post autor: pimowo » 30 sty 2020, 11:04

OK, poszukam.
Warto się w ogóle takimi wyświetlaczami (USART) interesować, zmieni to coś w programowaniu uC?
Awatar użytkownika
Pikczu
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:46
Lokalizacja: Dublin, Ireland
Kontakt:

Re: Dobór mikrokontrolera do projektu

Post autor: Pikczu » 30 sty 2020, 21:55

HMI wyswietlacz dziala jak dopalacz w projekcie. 90% roboty jest zaoszczędzone. Niestety stanowi 90% kosztów projektu.
Mogę CI wysłać do testów jeden lub dwa.
Mam DWIN chinski, na nim mi nie zależy jakoś się dogadam oddam w czynie społecznym.
7 cali pojemnościowy ekran dotykowy - kosztował mnie 560 PLN ze 4 lata temu.
Mam tez wypas 4d systems 7 cali tez pojemnościowy kosztował mnie 720 PLN rok temu
Mogę pożyczyć na kilka tygodni.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Dobór mikrokontrolera do projektu

Post autor: pimowo » 31 sty 2020, 0:56

Pikczu pisze:HMI wyswietlacz dziala jak dopalacz w projekcie. 90% roboty jest zaoszczędzone. Niestety stanowi 90% kosztów projektu.
Tak właśnie myślałem, ponieważ ja wysyłam tylko dane, a resztą zajmuje się wyświetlacz. U mnie tych danych będzie całkiem sporo i większość kodu to wyświetlanie danych.
Pikczu pisze:Mogę CI wysłać do testów jeden lub dwa.
Pikczu pisze:Mogę pożyczyć na kilka tygodni.
Bardzo dziękuję za propozycję, ale... co ja z nimi zrobię? Jestem zbyt cienki w uszach, aby takie wyświetlacze wykorzystać. Nawet jak by się udało jakimś cudem to uruchomić to jest to zbyt droga (jak na moją kieszeń) zabawka do docelowych projektów - jak bym kupił dwa takie wyświetlacze to żona kazałby mi z rybkami zamieszkać :D

Widzę, że w Polsce (Allegro) można kupić wyświetlacze NEXTION w dość rozsądnych pieniążkach - 2.4" 80zł i 2.8" 100zł obydwa w rozdzielczości 320x240 Jak wcześniej pisałem rozdzielczość 320x240 jest OK, a ten 2.8" będzie idealny (2.4" jest o ciupkę za mały) do moich celów.
Do tych wyświetlaczy jest oprogramowanie i widziałem też, że Bartek już się do nich dopadł ;)
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1216
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Dobór mikrokontrolera do projektu

Post autor: niveasoft » 31 sty 2020, 1:06

No ja nawet Nextiona z pudełka nie wyciągam jak mam dla kogoś coś napisać bo to się tak nawet 40s potrafi flashować do niego :D Działam na wbudowanym symulatorze i to działa świetnie. Podłaczam Ardu Mega250 na dwa baty czyli na dwa COMy :D
Jeden mam do danych i debug a drugi niby komunikuje się z Nextionem a komputer świetnie go udaje.
Tak więc można sobie napisać i zobaczyć soft zanim jeszcze kupisz wyświetlacz :D
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Dobór mikrokontrolera do projektu

Post autor: pimowo » 31 sty 2020, 1:57

Sprytne, sprytne ;)
W wolnym czasie pobawię się, na tą chwilę skończę czasówkę (coś to mi nie do końca chce działać - coś z bazą danych) i dopiero wezmę się za następne rzeczy - kroczek, po kroczku.
Awatar użytkownika
Pikczu
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2015, 13:46
Lokalizacja: Dublin, Ireland
Kontakt:

Re: Dobór mikrokontrolera do projektu

Post autor: Pikczu » 31 sty 2020, 12:23

Do 4d systems bibliotekę napsiałem jest na forum.
viewtopic.php?f=13&t=283
Do Dwin też coś tam skrobnąłem ale jest dalekie od perfekcji.
viewtopic.php?f=13&t=185
Dlaczego tak drogo? bo wybierałem topowe model z wszystkimi naj naj funkcjami , i pojemnościowym ekranem dotykowym.
Ale nic nie stoi na przeszkodzie użyć mniejszego i tańszego modelu.
zobacz w TME wyświetlacz firmy 4Dystems 2.4 cala to koszt raptem 150pln
https://www.tme.eu/pl/details/gen4-ulcd ... d-systems/

porównaj model 2.4 cala oraz 2.8 cala z procesorem diablo:
https://www.tme.eu/pl/katalog/wyswietla ... 1587397%3B

Co do nextionów niestety nie mam doświadczenia, miałem zamiar go kupić ale po tym jak zawiodłem się na DWIN, kupiłem 4d systems.

4D systems jak i dwin też nie trzeba wyciągać z pudełka, wystarczy na końcu wsadzić kartę SD i gotowe.
ODPOWIEDZ