Problem z taktowaniem ATtiny25

Pytania, kody i porady dotyczące nie tylko Bascom.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Oldman
Posty: 61
Rejestracja: 19 cze 2019, 11:15

Problem z taktowaniem ATtiny25

Post autor: Oldman » 20 cze 2019, 15:01

Wyczytałem w dokumentacji tego procesora, że może pracować z częstotliwością 6,4MHz. Jest to tzw. tryb kompatybilności wstecznej z ATtiny15. Do moich projektów związanych z modelarstwem RC bardzo by mi pasowała ta częstotliwość więc najpierw sprawdziłem tą opcję na układzie migacza LED. Procesorek zaprogramowałem za pomocą mkAVR Calculatora (od Mirka Kardasia), który pozwala wybrać takie taktowanie, ale niestety LED migał wyraźnie za wolno. Wysłałem "Clock" na wyjście PB.4 i okazało się, że tiny pracuje z częstotliwością 2,666 MHz. Dokładnie 1/3 z 8MHz. Może ktoś wie co robię nie tak. Gdzie tkwi błąd? CKSEL mam 0011, podział przez 8 wyłączony.
<Edit> Doczytałem, że w trybie 6,4MHz zegar jest dzielony przez 4 i taktowanie jest równe 1,6MHz. Jednak nie zgadza się to z tym co otrzymałem w praktyce.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Problem z taktowaniem ATtiny25

Post autor: niveasoft » 23 cze 2019, 7:06

20 wyruszyłem na zaplanowany wypad :P Dzisiaj pierwszy raz od trzech dni użyłem komputera ahahahahaa Każdemu tego życzę (odpoczynku od kompa).
Jeśli jeszcze mógłbym być w czymś pomocny to chętnie i z uciecha pomoge :D
Awatar użytkownika
Oldman
Posty: 61
Rejestracja: 19 cze 2019, 11:15

Re: Problem z taktowaniem ATtiny25

Post autor: Oldman » 24 cze 2019, 16:22

Okazało się, że prawdopodobnie mój ATtiny25 jest uszkodzony, stąd te dziwne taktowanie. Niestety nie mam innych egzemplarzy ale czekam na dostawę z Chin. W międzyczasie sprawdziłem te ustawienia na ATtiny45 i wszystko pasuje. Wysyła na PB4 równe 1,6MHz. Dlatego problem można uznać za rozwiązany.
ODPOWIEDZ