sterowanie kątem polaryzacji yagi

Pytania, kody i porady dotyczące nie tylko Bascom.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

sterowanie kątem polaryzacji yagi

Post autor: Jacek » 22 sty 2019, 23:53

Witam - w więc mamy tak:
- elektryczny siłownik LINAK LA 12. 1P - z literką P oznacza wbudowany potencjometr suwakowy o długości 100mm 10 kohm, o zasilaniu 24VDC ( u mnie jak to u hams'ów standardowe 13,8V ), prąd nominalny 2,2A, siła 750N
- mostek H od Bartka
- dla testów atmegę 32
- LCD 4x16
- przyciski
jest potrzebna pomoc co by ogarnąć w Bascomie sterowanie tym mostkiem - za wszelką pomoc będę wdzięczny.
pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: sterowanie kątem polaryzacji yagi

Post autor: Henryk » 23 sty 2019, 9:56

Witaj Jacku :D

Moja propozycja ;)
silownik.jpg
Cała zabawa to przeskalować woltomierz .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: sterowanie kątem polaryzacji yagi

Post autor: Jacek » 23 sty 2019, 10:41

Witam - nie no Henryku jak napisałem - do testów - w późniejszym terminie ma to być część większego sterowania antenami nad którym pracuje Pikczu.
pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1215
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: sterowanie kątem polaryzacji yagi

Post autor: niveasoft » 23 sty 2019, 10:42

Sterowanie tym mostkiem nie jest trudne.
Po pierwsze przyda się jakieś wyjście PWM do 20kHz. Obliczenia więc trochę zależą od tego jaki tam ustawisz zegar. Na przykład dla 16MHz wypadałoby 16_000_000 podzielić przez rozdzielczość Timer2 czyli osiem bitów, czyli 256. Z obliczeń wyjdzie 62,5. Tak więc można użyć Timer2 Prescale 64 lub więcej (256, 1024).
Dla Timer1 obliczenia będą takie 16MHz/65536 chyba że ustawisz PWM=8, PWM=9 itd...

Druga sprawa to dwa wejścia w module. IN1A i IN1B To też proste.
Chcesz żeby się silnik kręcił w prawo to ustawiasz IN1A na HI, a IN1B na LO
W lewo na odwrót IN1A na LO, a IN1B na HI.
Jak na obydwu ustawisz LO to obydwa wyprowadzenia są zwierane do masy. To powoduje że silnik staje prawie natychmiast w miejscu. Podobnie jest jak ustawisz obydwa wejścia na HI.

Tak więc samo sterowanie nie jest trudne. Jeśli chciałbyś go pozycjonować tym potencjometrem to oczywiście musiałbyś z nim zejść do 5V albo nawet tego co ustawisz jako AREF.

Potem to już proste. Zadajesz mu pozycję np 512. Jeśli odczytane ADC mniejsze to kręcimy w prawo, jeśli większe to w lewo, a jeśli równe jakiejś histerezie to silnik stop.

Pozostaje tylko pytanie czy nie potrzebujesz tam jakiegoś rozpędzania, a może po prostu ustawisz PWM na 15% i Tobie wystarczy. Nie wiem czy tam jest jakaś przekładnia itp.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: sterowanie kątem polaryzacji yagi

Post autor: Jacek » 23 sty 2019, 10:46

Witam - dzięki Bartek za podpowiedzi - jeszcze pytanie - ( wiem mostek wytrzymuje pracy ciągłej 12A ) ale czy warto go przykleić do jakiegoś małego radiatora?
pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1215
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: sterowanie kątem polaryzacji yagi

Post autor: niveasoft » 23 sty 2019, 10:48

U mnie mam dużo większą płytę i oddaje bezpośrednio do PCB, ale może mu przykleić coś u góry takim termopadem. Takie radiatorki jak dla innych sterowników krokowców albo Raspberry PI :D

Silniki mają dużą bezwładność. Im wolniejsze PWM (np.1024) to mostek powinien się mniej grzać a silnik nawet nie zauważy (chyba że będzie piszczał :D).
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: sterowanie kątem polaryzacji yagi

Post autor: Jacek » 23 sty 2019, 18:10

Witam - Bartku możesz jeszcze coś powiedzieć o sygnale VOUT.
pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1215
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: sterowanie kątem polaryzacji yagi

Post autor: niveasoft » 24 sty 2019, 19:52

Sterownik ma wbudowane zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją zasilania. Po prostu VNH nie włączy tego mosfeta obok.
Wyjście VOUT to wyjście plusowe już za zabezpieczeniem. Nie powinno się go obciążać, ale można użyć jako włącznik dalszych urządzeń i w ten sposób zabezpieczyć całe urządzenie.

Tutaj masz LINK DO DOKŁADNIE TEGO MODELU i opisu producenta modułu.

Co do sterowania to wygodnie jest sobie napisać takie Suby typu "Silik_w_lewo", "Silnik_w_prawo" i "Silnik_stop". Do tego jakaś maszyna stanów i można wtedy dodać kilka zabezpieczeń typu przeciążenie i czasowe.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: sterowanie kątem polaryzacji yagi

Post autor: Jacek » 24 sty 2019, 20:00

Witam - Bartku - program powoli wieczorami pisze - jak skończę przebudowę migomatu to pewnie coś przyśpieszy w tym temacie suby już są tylko pomimo zdeklarowania
  1. config submode = new
wyskakuje mi błąd jak nie zadeklaruje sub'ów.
pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1215
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: sterowanie kątem polaryzacji yagi

Post autor: niveasoft » 24 sty 2019, 20:05

To może zależeć od starej wersji Bascom albo robisz to źle :P

Zanim się Sub`a użyje trzeba go napisać. Nie możesz więc zrobić tak że w pętli DO-LOOP chcesz użyć Sub`a a wszystkie umieszczasz po staremu pod pętlą (zgaduję).

Patrząc "z góry na dół" Sub musi być napisany "wyżej" przed użyciem Call.
ODPOWIEDZ