RFM69HW i sens numeracji Networkid

Pytania, kody i porady dotyczące nie tylko Bascom.
maryushr
Posty: 11
Rejestracja: 11 lut 2017, 15:16

RFM69HW i sens numeracji Networkid

Post autor: maryushr » 09 wrz 2018, 11:55

Cześć,

posiadam wspomniane w temacie moduły RFM69HW, które z resztą są świetnymi radiówkami, działają stabilnie na dość dużej odległości, ale zastanawiam się i ciągle nie wiem, jaki jest sens stosowania numeracji Networkid, czyli numeracja sieci, w której mają pracować dane moduły. Dla przykładu Nodeid=1 z Networkid=1 wysyła zmienną do Nodeid=2 z Networkid=2 i Nodeid=2 odbiera tą zmienną z Nodeid=1 mimo, że pracuje on w innej sieci z numerem 1 a nie 2? Myślałem, że Nodeid=2 nie odbierze tej zmiennej od Nodeid=1, bo przecież jest to inna sieć, no ale odbiera. Czy ktoś może mi wytłumaczyć sens i cel numeracji sieci przy tych modułach? Stosując te same numery Nodeid ale inne numery Networkid w dwóch różnych projektach te układy wzajemnie się zakłócają, bo Networkid pomimo różnej numeracji i tak działa jak jedna sieć dla wszystkich modułów z dwóch różnych projektów.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: RFM69HW i sens numeracji Networkid

Post autor: niveasoft » 09 wrz 2018, 13:39

Jeszcze nie wiem. Może trzeba coś poprawić w bibliotece chyba, że tak samo się zachowują na Arduino`wej.
Obecnie skończyłem oprogramowywać takie konwertery. Możliwe jest utworzenie mostu radiowego lub po ethernecie i do RS485. Ogólnie wszystko z wszystkim z tych trzech interfejsów.
Płytki nie projektowałem. Podobno pasuje do jakiejś obudowy a procesor w obudowie DIL to łatwość ewentualnej wymiany ;) Piszę tylko soft do tego.
RS485 i Ethernet mam gotowy i teraz przyjdzie pora na głębsze testy tych radii to ten temat postaram się sprawdzić.
Mam RFM69HW na 433 i 866 no i RFM95 LORA na końcu :P

Moduły można konfigurować komendami AT lub specjalnym dedykowanym programem gdzie właśnie można ustawić NetworkID, inne sprawy związane z radiami oraz IP, MASK, GATE dla ETH a nawet BAUD dla RS485 ;)
Niedługo pokażę je w akcji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
maryushr
Posty: 11
Rejestracja: 11 lut 2017, 15:16

Re: RFM69HW i sens numeracji Networkid

Post autor: maryushr » 09 wrz 2018, 14:27

Na arduino'wej bibliotece tego nie sprawdzałem, możliwe że to jakiś błąd w bibliotece, a może jest jakaś zmienna programowa, z której odczytuje się NetworkID z przychodzącego sygnału i można stworzyć na tej podstawie funkcję warunkową do filtrowania tego co wpada do danego RFM'a?
Widzę, że na forum są nowe pliki z bibliotekami do tych modułów i pojawił się też encrypionkey, czyli pomimo tego, że NetworkID póki co się nie sprawdza (albo nie wiadomo jak go wykorzystać) będzie można wykonać kodowanie dla danej grupy tych modułów, a to już byłoby wystarczające. :)

RFM69 nie daje się konfigurować komendami AT, więc o czym mowa, bo nie wiem? :D
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: RFM69HW i sens numeracji Networkid

Post autor: niveasoft » 09 wrz 2018, 14:51

Konfiguruje się Atmege328P i ona sobie zapamiętuje konfiguracje. Później, przy restarcie, ustawia RFM i WIZ550iO tymi danymi.
Czyli program na Atmegę pisze raz a potem sobie tylko ustawiam NetworkID i NodeID w Atmedze do Eeprom a ona sobie z RMF`em poradzi ;)
maryushr
Posty: 11
Rejestracja: 11 lut 2017, 15:16

Re: RFM69HW i sens numeracji Networkid

Post autor: maryushr » 09 wrz 2018, 19:17

Bardzo sprytnie i praktycznie :) Sam RFM69 działa u mnie wzorowo, ale nie potrafię sobie poradzić z konfiguracją atmega8 tak aby procesor przechodził w tryb power save po wysłaniu danych przez ten moduł. Potrzebna jest konfiguracja procka do działania z kwarcem zegarkowym w trybie asynchronicznym, tak aby wewnętrzny watchdog wybudzał go po określonym czasie z uśpienia. Na forum nie znalazłem takiego rozwiązania, a myślę że nie jednej osobie przydałoby się to przy oszczędzaniu energii, zwłaszcza, gdy urządzenie zasilane jest z baterii.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: RFM69HW i sens numeracji Networkid

Post autor: niveasoft » 10 wrz 2018, 8:46

Te różne swoje wpisy robię przy okazji jakichś prac. Nie jestem wróżką dlatego jak chcesz pomocy to powinieneś założyć swój temat, opisać co już próbowałeś zrobić i wtedy prawdopodobieństwo szybszego ukończenia zadania jest większe :D MOgę się mylić, ale Mega8 ma chyba tylko Watchdoga który od razu resetuje procka. Lepsza jest już seria Mega88, Mega328 bo Watchdog potrafi najpierw wywołać przerwanie.. a może do tego wybudzenia nie potrzebujesz Watchdoga. Się zobaczy.

Tymczasem pokazuję jak działa konfigurator tych konwerterów. Atmega sprawdza poprawność wpisywanych danych i tym podobne a odpowiedź OK lub ERROR to odpowiedź Atmegi.
Najlepiej obejrzeć na pełnym ekranie bo mniejszy obraz jest skalowany i chyba niewyraźny.

[media]https://drive.google.com/file/d/1PB-NQ8 ... l7TQh/view[/media]
maryushr
Posty: 11
Rejestracja: 11 lut 2017, 15:16

Re: RFM69HW i sens numeracji Networkid

Post autor: maryushr » 09 lut 2019, 19:39

Nie będę zakładał nowego tematu, bo pytanie wiąże się bezpośrednio z modułem RFM69HW, a chodzi o ustawienia, które mają wpływ na osiągany przez te moduły zasięg. Na forum wyczytałem, że zasięg jest w odległości nawet 1km, tymczasem mi udało się osiągnąć max. 100m z oryginalnymi antenami 868Mhz, bo posiadam moduły na tą częstotliwość. Więc domyślam się, że coś trzeba pozmieniać w bibliotekach aby zwiększyć zasięg. Pytanie tylko, co należy zmienić?
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: RFM69HW i sens numeracji Networkid

Post autor: niveasoft » 09 lut 2019, 19:46

Nie jestem czarodziejem.Dostałem wiadomośc od kogoś kto uzywa tego softu że to "ciągnie" przez parę ścian i 60metrów.
Mi sie udało to napisałem, Tobie sie nie udało... no trudno.
Napisz co chesz z czym połaczyć a może znajdzie się rozwiązanie.

Pierwsza wersja biblioteki była przedrukiem tej do Radiohead do Arduino. V2 miała prekompilowane ustawienia dla 433MHz. Może trzeba wygenerować taka dla 868MHz..po prostu :D
maryushr
Posty: 11
Rejestracja: 11 lut 2017, 15:16

Re: RFM69HW i sens numeracji Networkid

Post autor: maryushr » 09 lut 2019, 19:51

Potrzebuję osiągnąć dystans 200m żeby mierzyć temperaturę w małej szklarni. No ale działa tylko na 100m. Połączenie tylko bezprzewodowe.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: RFM69HW i sens numeracji Networkid

Post autor: niveasoft » 09 lut 2019, 19:53

zapłać komus za gotowe rozwiązanie, albo zrób to sam i kasuj następnych...
ODPOWIEDZ