Obrotomierz

Pytania, kody i porady dotyczące nie tylko Bascom.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Obrotomierz

Post autor: Jacek » 20 cze 2018, 23:27

Witam - w poszukiwaniu informacji jak zrealizowane są obrotomierze napisane w Bascom'ie - wyczytałem że najprostszym sposobem pomiaru obrotów jest zliczanie impulsów na wejściu timera w określonym czasie.
Na podstawie informacji zawartych w necie napisałem suba:
  1. $nocompile
  2. 'pomiar obrotów
  3. Sub Pomiar_obr
  4.    Stop Timer0    'zatrzymanie TIMER0
  5.    Temp_obr = Timer0 * 15 'wstawienie do zmiennej Temp_obr ilości zliczonych impulsów pomnożonych przez 15 w celu uzyskania obrotów na minutę - mam 4 magnesy na obwodzie
  6.    Timer0 = 0     'zerowanie TIMER0
  7.    Obrot_ = Temp_obr 'wstawienie wartości zmiennej Temp_obr do zmiennej Obrot_ ( zmienna do wysyłania przez RS485 )
  8.    Start Timer0   'uruchomienie TIMER0
  9. End Sub 'koniec suba
sub wywoływany jest co 1 sekundę, - pomiar w ten sposób działa - ale obroty wskazywane są co 15.
Czy jest lepszy dokładniejszy sposób pomiaru obrotów który można zrealizować w Bascom'ie?
Dodam że jest to sub dla A2560 i mam zajęte wszystkie Timery.
Timer0 - do pomiaru obrotów, Timer1 - do odliczania czasu, Timer2 - do pipkania Paweł jeszcze raz dzięki za pomoc, Timer3,4,5 do PWM dla 6 grzałek - jeżeli może ktoś podpowiedzieć - pomóc to bardzo proszę.
pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1215
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Obrotomierz

Post autor: niveasoft » 25 cze 2018, 13:41

Jakoś zapomniało mi się odpowiedzieć na ten post. Przeczytałem i nie odpowiedziałem od razu i wiecie jak to jest jak czegoś nie zrobisz od razu :D

Nie napisałeś ile masz tych obrotów "tak średnio' lub min-max. Wtedy można by dobrać jakiś optymalny preskaler dla Timera i mierzyć czas pomiędzy kolejnymi wykryciami magnesów. Potem trochę matematyki :D

Timerem można mierzyć czas a magnesy wykrywać przerwaniem od zmian na pinie (PCINT) bo ta Atmega ma je chyba na około.

Możesz zobaczyć kod miernika częstotliwości z pomiarem wypełnienia. Gdzieś tu był.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Obrotomierz

Post autor: Jacek » 25 cze 2018, 13:56

Witam - a więc tak - obroty maksymalne to 800 obr/min, minimalne obroty to 50 obr/min - średnio to nie wiem dokładnie jakie będą używane - to zależy od wypełnienia ramek miodem i rozłożenia plastra w ramce - ale myślę że to będzie nie więcej jak 400 - 500 obr/min - jak pisałem w pierwszym poście magnesy są 4 na obwodzie i wolny tylko Timer0.
dzięki za odezwanie się - pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Obrotomierz

Post autor: Henryk » 03 lip 2018, 17:22

Witam :D
Jacek pisze:
20 cze 2018, 23:27
sub wywoływany jest co 1 sekundę, - pomiar w ten sposób działa - ale obroty wskazywane są co 15.
Jak na moje skromne doświadczenie troszeczkę nie z tej strony podszedłeś do tematu .
Masz na obwodzie wirującego bębna cztery magnesy , więc licz impulsy / sekundę ... następnie zmienną przechowującą wynik dzielisz przez ilość magnesów .... wynikiem będzie ilość obrotów / sekundę .
Teraz mnożenie obroty / sekundę x 60 , otrzymujesz ilość obrotów / minutę .

Jak potrzebujesz w miarę precyzyjny pomiar , warto wstawić dziesięć magnesów , możesz to sobie policzyć z tego co podałem wyżej ;)
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Obrotomierz

Post autor: Jacek » 03 lip 2018, 17:50

Witam - Henryku dzięki za podpowiedź - miodarkahttps://www.youtube.com/watch?v=JawPSNWF_pQ
https://www.youtube.com/watch?v=I3k1Z6O-IaU pojechała do Kolegi w piątek - chwilowo hi brak czasu chociaż urlopuje, ale na pewno sprawdzę Twoją podpowiedź na płytce testowej zadając impulsy z generatora SDG2042X. Teraz tokarka po roku dostaje zasilanie - bo cały czas na przedłużaczu - jak tylko znajdę chwile to sprawdzę - dzięki za odzew.
pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: Obrotomierz

Post autor: Henryk » 03 lip 2018, 18:00

Jacek pisze:
03 lip 2018, 17:50
Witam - Henryku dzięki za podpowiedź - miodarkahttps://www.youtube.com/watch?v=JawPSNWF_pQ
Sprawdzone praktycznie , tylko ja zamontowałem impulsator 10 szczelin z czujnikiem optycznym na wale bębna wirówki ale nie miodarki :D
Magnesy trzeba równo rozmieścić .

[edit]
Przy czterech magnesach na bardzo niskich obrotach będziesz musiał zastosować zabezpieczenie w programie przed dzieleniem przez " 0" ;)
dlatego warto zastosować dziesięć magnesów lub impulsator .
Taki zabieg pozwala na uproszczenie całego kodu i pozbycie się problemu dzielenia przez "0"
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Obrotomierz

Post autor: Jacek » 19 cze 2019, 22:49

Witam ponownie w tym temacie :D
mam pytanie czy zmienną przechowującą wynik odczytu impulsów z enkodera powinienem zerować.
pozdr. Jacek.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1215
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Obrotomierz

Post autor: niveasoft » 20 cze 2019, 5:40

To jakieś dziwne pytanie. Temat sprzed roku. Nie piszesz czy to dalej cztery magnesy, obroty pomiędzy 50 a 800?
Minuta ma 60s. 60s/50obr/min=1,2s Cztery magnesy dają impuls co 0,3s Taki impuls maksymalnie byśmy mierzyli chociaż możemy mierzyć dłuższe.
Dla 800obr/min to będzie impuls co 0,01875s

To wszystko można policzyć kalkulatorem z Windowsa, ale Ty chyba nawet nie podałeś taktowania procesora...jak jest tak mało danych to co Tobie tu odpowiedzieć.
Często jest tak że zamiast wszystko opisać to piszesz jedno zdanie i potem wszystko trzeba wyciągać...ehh

Osobiście znam jedną wróżkę, ale w tej sprawie do niej nie pojadę.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 384
Rejestracja: 25 kwie 2016, 19:14

Re: Obrotomierz

Post autor: Jacek » 23 cze 2019, 16:52

Witam - tak Bartku pytanie w temacie z przed prawie roku - w pierwszym poście jest napisane że są 4 magnesy - natomiast masz rację nie napisałem jakim kwarcem taktowana jest A2560.
Na podstawie porady której mi udzielił Henryk ( bardzo dziękuję ) napisałem program ( w załączniku ) obrotomierza - jest on jeszcze w fazie rozwojowej - chce dopisać menu wyboru pomiaru obrotów lub kąta obrotu wrzeciona.
Obrotomierz-TYTAN750.zip
oraz film z działania obrotomierza i porównania z tachometrem MT522

https://www.youtube.com/watch?v=qehq8E07sno&t=36s

dziękuje za całą pomoc jaką dotychczas otrzymałem na forum - i proszę o jeszcze, bo na pewno będę jej potrzebował.

pozdrawiam Jacek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ