[BASCOM] nRF24L01+ Prosta w użyciu biblioteka

Gotowe kody obsługi układów elektronicznych udostępnione przez użytkowników forum.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1212
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

[BASCOM] nRF24L01+ Prosta w użyciu biblioteka

Post autor: niveasoft » 28 mar 2018, 15:42

Biblioteka pozwala na dwukierunkową komunikację i upraszcza wszystko do minimum.
Orginalnie nRF24 może wysłać na raz tylko 32 bajty. Niektórym to wystarcza. Potrzebowałem przesyłać dłuższe dane więc napisałem sobie tę bibliotekę.
Konfiguracja radia to trzy linijki (funkcje) a potem używanie sprowadza się do użycia kolejnych dwóch. I tyle. Kod testowy i jego efekty widać na obrazku ;)

[UPDATED to nRF24L01plus
Ten Plus ma możliwość wyboru prędkości 250kbps która podobno pozwala na większy zasięg.
Teraz predkość wybiera się "Set_radio(kanal, moc, predkosc)" Można wybrać "250kbps", "1mega" i "2mega"
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Press
Posty: 65
Rejestracja: 21 sty 2018, 23:08

Re: [BASCOM] nRF24L01 Prosta w użyciu biblioteka

Post autor: Press » 29 mar 2018, 11:51

Wielką mi radość Kolega uczynił tą biblioteką, bo zniechęcało mnie 70 stron po angielsku ;)
Ale ja nie o tym chciałem....

Jakie macie doświadczenia z tymi modułami w warunkach mieszkalnych?
Przekonany prostotą stosowania HC-12 udało mi się połączyć w warunkach bloku z wielkiej płyty z piwnicy na parter na odległość około 15m.
Na 10 pakietów złożonych z 5 znaków około 3 się gubiło, ale test na wewnętrznym oscylatorze Atmegi, więc i to mogło mieć wpływ na zaniki.
Zamówiłem u majfrendów dodatkowe antenki do nich, ale jeszcze nie testowałem, czy to poprawi sytuację.

A jak w podobnych warunkach zachowują się NRF? Będzie lepiej, czy szkoda zachodu i zostać przy HC-12?
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1212
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: [BASCOM] nRF24L01+ Prosta w użyciu biblioteka

Post autor: niveasoft » 02 kwie 2018, 14:56

Te malutkie, bez wzmacniacza spokojnie śmigają po całym domu gdzie HC-05 już nie sięga to one dalej maja zasięg.

Wziąłem lupę i okazało się że wszystkie moje moduły to Plusy i maja możliwość wyboru prędkości 250kbps. Dopisałem więc obsługę tego i uaktualniłem pierwszy post. Prędkość te wybiera się ustawiając piąty bit w RF_SETUP gdzie wcześniej bity od 5 do 7 miały "Only 000 allowed"

Te moduły ze wzmacniaczem maja już dużo lepszy zasięg. U mnie w terenie leśnym (park krajobrazowy) to ciągną 200m od domu ;)
Może w jakimś otwartym terenie byłoby lepiej.

Natomiast nie widzę żadnej różnicy w zasięgu na 2mega i 250kbps. Dosłownie komunikacja zawsze urywa się na tym samym metrze.
Nic też nie wniosło ekranowanie modułów (zdjęcia dołączone do paczki w pierwszym poście).

W wolnej chwili dopiszę jeszcze skaner zajętych częstotliwości.
Moduł może wykryć że coś nadaje na danym kanale i wtedy wypada kanał zmienić od (1 do 126).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: [BASCOM] nRF24L01+ Prosta w użyciu biblioteka

Post autor: pimowo » 20 kwie 2020, 4:56

Mam małe pytanie...
Swój temat założę na forum ze szczegółami bo mam wiele problemów, ale na tą chwilę chciałbym wiedzieć jedno. Czy uda mi się zrobić na tych modułach coś takiego, że sześć szt "gada" do jednego?
Komunikacja tylko w jedną stroną, każdy slave (6szt.) "gada" do mastera (1szt.)
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1212
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: [BASCOM] nRF24L01+ Prosta w użyciu biblioteka

Post autor: niveasoft » 20 kwie 2020, 7:46

Z ilością radii nie ma chyba problemu. Problem może być w synchronizacji. Nie lepiej jakby master odpytywał nody i czekał chwilę na odpowiedź?
Wprawdzie te moduły maja chyba mechanizm retransmisji, ale domyslam się co by się stało jakby sześc na raz zechciało nadawać.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: [BASCOM] nRF24L01+ Prosta w użyciu biblioteka

Post autor: pimowo » 20 kwie 2020, 13:48

Dzięki za odpowiedź. Wiedziałem, że łatwo nie będzie :(
Założę nowy temat i dokładnie opiszę o co mi chodzi to może się uda coś zrobić.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: [BASCOM] nRF24L01+ Prosta w użyciu biblioteka

Post autor: pimowo » 31 paź 2020, 14:00

Chciałbym jeszcze dodać słówko na temat tych modułów...
Mam w posiadaniu trzy rodzaje tych modułów: antena na PCB, antena dokręcana i trzeci to ten najbardziej rozbudowany NRF24L01 + PA + LNA
I właśnie z tym ostatnim trochę się pomęczyłem bo za żadne skarby nie chciał działać, a co się okazało? Okazało się, że jestem totalną gapą! Moduł "zwykły" z dokręcaną anteną w gnieździe ma "cypelek" a antena otworek, a znów moduł PA+LNA ma to zrobione totalnie odwrotnie, czyli gniazdo ma otworek, a antena "cypelek" - a Piotruś gapa montował antenę z otworkiem (akurat taka była pod ręką) do gniazda z otworkiem i się dziwił, że nie działa i wyzywał wszystkich Chińczyków :oops:

To tak tylko informacyjnie, aby ktoś nie stracił czasu przy uruchamianiu bo nie popatrzył tak jak ja.
nekmil
Posty: 1
Rejestracja: 01 maja 2018, 16:45

Re: [BASCOM] nRF24L01+ Prosta w użyciu biblioteka

Post autor: nekmil » 19 mar 2023, 16:52

Czy można zaprogramować sterowanie NRF24L01 za pomocą tego iterfejsu ?

https://www.14core.com/nrf24l01-i2ctwi- ... tup-guide/
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1212
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: [BASCOM] nRF24L01+ Prosta w użyciu biblioteka

Post autor: niveasoft » 19 mar 2023, 17:06

Nie wiem co chcesz osiągnąć. To jest jakaś przejściówka zrobiona na procesorze (Atmega48) z SPI na I2C po to by podobno było łatwiej i że nie trzeba się wgłębiać w komunikację po SPI, ale to wcale nie jest skomplikowane a z tą moja biblioteką już wcale.
Dla mnie użycie tego to przerost formy nad treścią :D To jakby Arduino popędzać drugim Arduino.
ODPOWIEDZ