ESP 8266-01 problem z komunikacją

Miejsce na posty nie związane z powyższymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

ESP 8266-01 problem z komunikacją

Post autor: Henryk » 12 mar 2020, 18:04

Witam :D
Jak w tytule , mam wielki kłopot z uzyskaniem połączenie do modułu esp .
Zrobiłem jak podpowiada autor z linku :arrow: Klik .
Pierwszy etap przebiegł pomyślnie według wyświetlanych komunikatów programu XTCOM , czyli wgrał się firmwar , niby wszystko OK .
Zdjąłem mostek z GPIO0 do masy , uruchomiłem terminal i cisza :( Moduł połączony jest do PC przez zwykły RS232 TTl na porcie Com. .
W ciemno kombinuję na różnych prędkościach i nic , ni jak sprawdzić czy soft jest ok , jaka prędkość transmisji .
co robię źle :?: :(
konwerter działa poprawnie , zasilanie 3,3 V nie siada , terminal wypisuje co wysyła przy zwartym Tx Rx konwertera , zabezpieczenie sygnałów podpatrzyłem u Bartka :arrow: Klik
Brak mi już pomysłów co może być nie tak :( czy już załatwiłem moduł , czy jaszcze coś mogę próbować :?:
Na filmikach niby to proste , a mi jakoś nie wychodzi .
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1216
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: ESP 8266-01 problem z komunikacją

Post autor: niveasoft » 12 mar 2020, 19:34

Czegoś tu chyba nie rozumiem :D
Oni tam chyba wgrywają oryginalne oprogramowanie Esspressiv`a z komendami AT... Panie Henryku przecież teraz chyba wszystkie moduły mają to załadowane fabrycznie.
Wystarczyło chyba tylko włączyć zasilanie i by sobie Pan z nim pogadał.

Proszę napisać do czego go Pan potrzebuje bo może wcale nie do komend AT a na przykład od razu do B4R :F

Dla własnej wygody, do tych maluchów, kupiłem sobie taki podobny, ale za 15zł z przełącznikiem "Programowanie/SerialPort" LINK

Normalnie jak pisze program to na modułach Wemos albo NodeMcu bo to ma wbudowany konwerter USB. jak program mam gotowy to dopiero wrzucam na te maluchy.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: ESP 8266-01 problem z komunikacją

Post autor: Henryk » 12 mar 2020, 19:55

Próbuje ogarnąć temat ESP z marnym skutkiem :(
Miałem zamiar pobawić z komunikacją B4A -> AVR Bascom . Problem w mojej kiepskiej percepcji tematu .
W przykładach jakie oglądałem / czytałem , wszyscy ładowali soft do ESP , pomyślałem że tak musi być .

Jak można sprawdzić czy moduł skopciłem , a może można jeszcze coś uratować :?: na wszelki wypadek kupiłem dwa moduły , ale po pierwszej porażce jakoś brak mi ochoty by podłączyć drugiego .
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1216
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: ESP 8266-01 problem z komunikacją

Post autor: niveasoft » 12 mar 2020, 20:07

Moduł można najczęściej postawić na nowo, ale na początek normalnie zasil 3V3 tego nowego, podłącz go pod terminal i zobacz że gada :D

Gdzieś tu na forum dawałem całą instrukcję jak przywrócić soft AT, ale jest dużo różnych innych ciekawych softów :D

Zamiast terminala na początek polecam program Esplorer. To taki terminal z dodanymi przyciskami do wywoływania komend. Łatwo można nim wpisać SSID swojej sieci/telefonu i hasło do niej. Po wpisaniu ESP to pamięta i potem juz łączy się sam, automatycznie.

Oryginalny, nowy ESP, jak nie ma hasła do Twojej sieci to startuje swój AP czyli tak po 30s bedziesz go widział w swoim otoczeniu WiFi.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: ESP 8266-01 problem z komunikacją

Post autor: Henryk » 12 mar 2020, 21:03

niveasoft pisze:
12 mar 2020, 20:07
Moduł można najczęściej postawić na nowo, ale na początek normalnie zasil 3V3 tego nowego, podłącz go pod terminal i zobacz że gada :D
Oryginalny, nowy ESP, jak nie ma hasła do Twojej sieci to startuje swój AP czyli tak po 30s bedziesz go widział w swoim otoczeniu WiFi.
Drugi moduł zgłasza się w sieci , ten mój konwerter jest do d..... , terminal nic nie odbiera , coś sknociłem po drodze :| chyba te poziomy napięć na Tx Rx mam niskie.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: ESP 8266-01 problem z komunikacją

Post autor: Henryk » 24 kwie 2020, 20:03

Witam :)
Po dłuższym odpoczynku próbuję ponownie bez efektu :(
Jeden moduł widzę w otoczeniu sieciowym jako AI-THINKER_17245D mogę się z nim połączyć bo niema żadnych zabezpieczeń .
Drugi moduł który potraktowałem programem XTCOM_UTILITY i wgrałem soft ESP8266 v0.9.5.0 AT Firmware.bin nie zgłasza się w sieci .
Próbowałem z nimi gadać przez terminal , połączyłam moduł jak na fotce .
ESP01.JPG
Terminal odbiera jakieś śmieci tylko podczas włączania zasilania modułow , na komendy AT oba moduły nie odpowiadają :(
esp.JPG
Co robie nie tak jak trzeba :?:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: ESP 8266-01 problem z komunikacją

Post autor: pimowo » 25 kwie 2020, 11:51

Do podłączenia ESP-01 do PC polecam coś takiego: LINK (pierwszy, lepszy z Google. To nie jest reklama sklepu)
*ja dodatkowo do tego modułu dolutowałem sobie switch od spodu miedzy GND, a GPIO 0 - naciskam switch, wkładam moduł do USB, puszczam i jestem w trybie "programowania". Jeżeli chcę się pobawić ESP w trybie "normalnym" to po prostu wkładam bez naciskania switcha.

A teraz firmware...
1. pobieramy firmware TUTAJ - ja używam 1.6.2 (ta wersja nie sprawiała mi żadnych problemów)
2. pobieramy soft dla PC TUTAJ - jeżeli mamy Windows 32 bitowy pobieramy program z folderu "Win32", a jeżeli nasz Windows jest 64 bitowy pobieramy program z folderu "Wind64"
3. przygotowanie ESP, aby móc zmienić/zaktualizować firmware w ESP należy GPIO 0 podłączyć do GND przed podłączeniem zasilania
4. odpalamy program "NODEMCU FIRMWARE PROGRAMER"
5. konfiguracja programu dla ESP-01:
.
1.jpg
.
2.jpg
.
6. gdy już mamy wszytko ustawione to wybieramy swój port w "COM Port" i klikamy "Flash"
.
3.jpg
.
7. wszytko gotowe, więc teraz czas uruchomić nasze ESP z nowym firmware. Odłączamy zasilanie, ściągamy zworę z GPIO 0 i podłączamy ponownie zasilanie
8. uruchamiamy ulubiony terminal, wybieramy swój port COM, ustawiamy prędkość 115200 i wydajemy polecenie "AT" i ESP musi odpowiedzieć "OK"
9. połączenie WiFi etc. Te wszystkie ustawienia robimy poprzez komendy AT - lista koment AT dla ESP można znaleźć TUTAJ

ufff... mam nadzieję, że udało mi się pomóc ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 348
Rejestracja: 22 sty 2018, 17:20

Re: ESP 8266-01 problem z komunikacją

Post autor: Henryk » 25 kwie 2020, 12:52

pimowo pisze:
25 kwie 2020, 11:51
ufff... mam nadzieję, że udało mi się pomóc ;)
Witam :D
Bardzo dziękuje , jak tylko dojdzie przesyłka spróbuje ponownie :) wczoraj chyba załatwiłem definitywnie oba moduły :lol:
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: ESP 8266-01 problem z komunikacją

Post autor: pimowo » 26 kwie 2020, 10:36

Henryk pisze:
25 kwie 2020, 12:52
wczoraj chyba załatwiłem definitywnie oba moduły :lol:
Warto jeszcze spróbować. Jak sam piszesz, masz chyba uszkodzone moduły ;)
ODPOWIEDZ