Emulator DS18B20

Prezentacje projektów
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1207
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Emulator DS18B20

Post autor: niveasoft » 22 lis 2017, 1:11

Nie można ciągle robić nie widząc końca więc jakiś czas temu powziąłem kierunek by się obrobić i móc mieć czas ...
Nie używam już Eagle i nie znajduję chęci by coś w nim robić i dlatego schemat wygląda jak wygląda. Był schematem żeby zrobić płytkę. Nie miał być publikowany...

Niemniej urządzenie potrafi sklonować każdy adres urządzenia/czujnika wsadzonego do złącza klonowania i potem udawać ten czujnik wysyłając dane temperatury którą zadamy na wyświetlaczu.
Możliwe są kroki 0,1 0.5 i 1 stopień Celsjusza.
Urządzenie (jeśli chcemy) zapamietuje wybraną wartośc i po ponownym włączeniu pokaże ostatnio zapamiętaną czyli może pokazać -20 na starcie.

Ma możliwość wybrania trzech trybów podświetlania wyświetlacza - na stałe - całkiem off - i czasowe oraz zapamiętywania temperatury "startowej" po uruchomieniu. Czyli osoby zajmujace się chłodnictwem nie muszą klikać "w dół" od 24st do minus :D Może startowac od -20 :D
Można odpytywać o dwa bajty lub pełne 9 z CRC.

Urządzenie potrafi partycypować w procedurze wykrywania wszystkich urządzeń na szynie 1Wire. Jest to ciekawy mechanizm jeśli kogoś to interesuje :D
W skrócie Master pyta po kolei, ale wyszukiwaniem binarnym, o kolejne adresy i tylko te urządzenia których adres jest zgodny dalej odpowiadają poprzez przytrzymywanie linii w stanie niskim.. odpadają, dalej nie odpowiadają układy których adres "binarnie po kolei" się nie zgadza :D
Warto poczytać jak wygląda przeszukiwanie magistrali.

[media]https://youtu.be/5Cb_QCLU1SE[/media]

W razie niejasności proszę pytać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2017, 17:01 przez niveasoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Emulator DS18B20

Post autor: pimowo » 22 lis 2017, 17:36

Super projekt. Poprzednią wersję widzialem na elektroda.pl
Chyba będę musiał sobie coś takiego zmajstrować ponieważ cały czas jak coś sprawdzam to kombinuję aby DSa podgrzać czy schłodzić hi hi

Czy LCD 8x2 nie jest zbyt mały? Co było nie tak z 16x2?

Mówisz, że robiłeś projekt w EAGLE, podzielisz się plikami?
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1207
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Emulator DS18B20

Post autor: niveasoft » 22 lis 2017, 19:37

W sumie pliki Eagle do wersji 8x2 i 16x2 mogę spakować ;)
Czujnik sam w sobie jest mały to pomyślałem że po co taka kolumbryna. Ileż to można oglądać numer seriala :D
Na tym małym mieści się akurat "-25°C" i "125°C"
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Emulator DS18B20

Post autor: pimowo » 22 lis 2017, 20:07

W sumie racja, oglądamy tylko temperaturę na wyświetlaczu ;)

Z góry dzięki za pliki. Jak coś zmodyfikuje to oczywiście tu dorzucę...
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Emulator DS18B20

Post autor: pimowo » 23 lis 2017, 12:50

Bartek, a co Ty na takie zmiany:
LCD 16x2/8x2 wymienić na OLED 0.96" O ile dobrze myślę to można by używać takiego emulatora 1wire w "instalacji" 5V i 3V3

Zobacz co wymodziłem:

Obrazek Obrazek

To teraz jeszcze pytanie... Czy piny dla enkodera i całej reszty można wybrać inne niż na Twoim schemacie?
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1207
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Emulator DS18B20

Post autor: niveasoft » 23 lis 2017, 17:09

No nigdy mi wcześniej nie była potrzebna praca na 3.3V to i o tym nie myślałem. Dobry pomysł.
Piny enkodera mogą być dowolne. Trzeba je tylko odpowiednio u góry zadeklarować/zdefiniować.

Dodałem do Forum Lightbox czyli automatyczne zmniejszanie obrazków dodanych jako załączniki i potem wyświetlanie w pełnym rozmiarze po kliknięciu.
Chciałem też dodać Galerię i wtedy obrazki były by widoczne także dla niezarejestrowanych, ale coś mi tam jeszcze nie działa bo Forum ma najnowszą wersję 3.2.1 i to chyba jeszcze nie wszystko jest kompatybilne.
Niemniej możesz następnym razem przetestować dodawanie zdjęcia :)
Przykładowe zdjęcie mojego laminatora do płytek :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Emulator DS18B20

Post autor: pimowo » 23 lis 2017, 22:48

Napięcie 3V3 to tylko luźny pomysł, ale myślę że może się przydać. Sam się bawię Raspberry Pi, a tam wszystko działa z logiką 3V3

Mam jeszcze pomysł na ten moduł i w wolnej chwili się pobawię ;)

Jak rozumiem to nie będzie problemu jak wymienię LCD na OLED?
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1207
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Emulator DS18B20

Post autor: niveasoft » 24 lis 2017, 15:25

Nie powinno być problemu ale radzę wtedy użyć dedykowanych PC5 i PC4 (tak jak masz na schemacie) oraz TWI_I2C.LIB

Moje Raspi3 przyszło dzisiaj i już śmiga z Raspbianem i Logitech K400+
Mam jeszcze model 1B i pewnie coś na nim też wymodzę albo i do Xmega 3V3 się przyda :D
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1207
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Emulator DS18B20

Post autor: niveasoft » 05 gru 2017, 12:43

Wczoraj w nocy na szybko wymodziłem soft do wersji OLED bo akurat przyda mi się do Xmegi :P
Font jeszcze poprawię ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Emulator DS18B20

Post autor: pimowo » 05 gru 2017, 14:02

Fajnie to wygląda. Te wyświetlacze to mikrusy, ale są naprawdę czytelne.
Mam u siebie dwa: niebieski i biały, ten biały jest dużo bardziej czytelny i jak dla mnie ładniejszy :)

Miałem się wziąć za płytkę, a tym czasem męczę swój zasilacz w wlnych chwilach-czasu jak na lekarstwo, a w głowie pomysłów dwa miliony.
ODPOWIEDZ