Dwukierunkowy konwerter poziomów napięć

Prezentacje projektów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Michał6201
Posty: 121
Rejestracja: 03 paź 2015, 20:07

Dwukierunkowy konwerter poziomów napięć

Post autor: Michał6201 » 31 paź 2015, 21:46

Każdy konstruktor elektronik wie jak ważne jest dopasowanie poziomów napięć połączonych ze sobą dwóch różnych układów elektronicznych. Niedostosowanie się do tej podstawowej zasady skutkuje uszkodzeniem często drogich układów elektronicznych.

Właśnie z myślą o tym postanowiłem zaprojektować i wykonać prosty konwerter poziomów napięć stanów logicznych. Z pewnością przyda się każdemu podczas uruchamiania nowych układów elektronicznych.

Sercem modułu konwertera jest 8-bitowy konwerter ST2378E firmy ST Microelectronics. Układ posiada możliwość dwukierunkowej konwersji poziomów napięć pomiędzy dwoma układami elektronicznymi bez konieczności przełączania kierunków. Można go wykorzystać np. podczas komunikacji pomiędzy mikrokontrolerem zasilanym napięciem +5V, a np. kartą SD, która zasilana jest napięciem +3,3V.

Wszystkie linie I/Ovcc posiadają wbudowane zabezpieczenie przeciwprzepięciowe 15kV. Zworka OE służy do przełączenia układu ST2378E w stan nieaktywny, podczas którego układ pobiera mniej niż 1uA, a wszystkie jego linie I/O są w stanie wysokiej impedancji.

Na pokładzie konwertera umieściłem dodatkowo stabilizator LDO +3,3V - MCP1755. Napięcie wyjściowe z tego stabilizatora może posłużyć np. do zasilania układu elektronicznego zasilanego niższym napięciem, w tym przypadku +3,3V. Należy tu pamiętać, że maksymalny pobór prądu przez układ nie może być większy niż 300mA. Do włączenia tego zasilania służy zworka VDD. Gdy używamy tego stabilizatora do zasilania układu o niższym napięciu, musimy pamiętać że w tym przypadku Vcc musi być większe bądź równe 3,6V

Do prawidłowego działania modułu napięcie VCC powinno być wyższe niż VL, co pokazałem na rysunku poniżej.

Producent kostki ST2378E gwarantuje szybkość transmisji danych do 13Mb/s w całym zakresie napięcia roboczego czyli: (1.8 V ≤ VL ≤ VCC ≤ 5.5 V). Wszystkie linie I/O oraz napięcia zasilające są wyprowadzone w postaci gold pinów.

Wymiary płytki PCB modułu konwertera: 33/27 [mm].
Dla zainteresowanych mogę wysłać na maila schemat mojego konwertera.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
niveasoft
Posty: 1213
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:13
Kontakt:

Re: Dwukierunkowy konwerter poziomów napięć

Post autor: niveasoft » 02 lis 2015, 17:25

No i dobrze wiedzieć. Przejrzałem notę tego cuda żeby sprawdzić dlaczego nie użyć tu popularnego 74LVC125 i wydawać 9zł :D
Po lekturze noty dotarło do mnie, że to cały port - osiem pinów :D
Jak widać dopiero nota do mnie przemawia :D
Awatar użytkownika
Michał6201
Posty: 121
Rejestracja: 03 paź 2015, 20:07

Re: Dwukierunkowy konwerter poziomów napięć

Post autor: Michał6201 » 02 lis 2015, 19:24

Dokładnie:) cały port mamy do dyspozycji i w obydwie strony. Nie musisz zastanawiać się w którą stronę który sygnał leci :) tylko podpinasz, a w 74LVC125 kierunek jest ważny. Mimo wszystko chętnie sięgam po 74LVC125:)
Awatar użytkownika
pimowo
Posty: 392
Rejestracja: 28 maja 2016, 10:07

Re: Dwukierunkowy konwerter poziomów napięć

Post autor: pimowo » 28 cze 2016, 11:15

Mam (może głupie) pytanie odnośnie tego konwertera-czy można go użyć do 1x i2c i 6x 1wire jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe/ESD portów I/O uC?
Zasilanie 3V3 (jednakowe i wspólne z dwóch stron)

A może istnieje jakiś "scalaczek" który potrafi zabezpieczyć 8 linii I/O przed ESD? Fajnie jakby był w obudowie DIP ;)
Awatar użytkownika
kaktus
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2015, 15:13
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Dwukierunkowy konwerter poziomów napięć

Post autor: kaktus » 10 lip 2016, 8:05

pimowo pisze:A może istnieje jakiś "scalaczek" który potrafi zabezpieczyć 8 linii I/O przed ESD? Fajnie jakby był w obudowie DIP ;)
poczytaj:
Wybór prawidłowego zabezpieczenia ESD

Ekspander portów I/O z wbudowanym zabezpieczeniem EMI i ESD

4 i 8 kanałowe filtry EMI/ESD
teraz życie można rozdzielić między NOP i SLEEP
Awatar użytkownika
kaktus
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2015, 15:13
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Dwukierunkowy konwerter poziomów napięć

Post autor: kaktus » 13 wrz 2016, 17:20

Pojawiło się nowe ciekawe rozwiązanie związane z tematem:

2-kanałowe dwukierunkowe izolatory cyfrowe dla interfejsów I²C
teraz życie można rozdzielić między NOP i SLEEP
ODPOWIEDZ