Otwarty projekt wytrawiarki opartej na Atmega48

Prezentacje projektów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kulamario
Posty: 207
Rejestracja: 17 sie 2015, 20:05
Lokalizacja: Greystones
Kontakt:

Otwarty projekt wytrawiarki opartej na Atmega48

Post autor: kulamario » 20 sie 2015, 4:06

Witam.
Chciałem pokazać chyba najprostszą wytrawiarkę mikroprocesorową opartą o Atmega 48.

Cały układ to dwa przekaźniki i sterująca nimi Atmega na zasadzie (włączy/wyłącz), gdy temperatura przekroczy zadaną w ustawieniu, natychmiast się wyłącza grzałka. Można oczywiście ustawiać temperaturę roztworu za pomocą enkodera obrotowego, jeśli przytrzymamy przycisk w enkoderze, wejdziemy do menu ustawień temperatury. Do napowietrzania użyłem najtańszej pompki akwariowej; grzałkę też zastosowałem akwariową 200W - troszkę mała, bo roztwór nagrzewa się 30 minut. Do pomiarów temperatury dałem DS18B20.

Kod został napisany w Bascom, udostępniam źródło z kilku względów - np. nigdzie nie widziałem wytrawiarki z enkoderem, we wszystkich projektach są zastosowane przyciski i to zazwyczaj jest ich kilka, może ktoś dopisze jakieś ciekawe funkcje, a może zrobi poprawki i ja sam wsad zaktualizuję.
W środku znajdziecie też bardzo dobrą bibliotekę do enkodera; może się wam przydać w innych projektach.
Obrazek
Obrazek
quaWKtIJYkg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
kaktus
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2015, 15:13
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Otwarty projekt wytrawiarki opartej na Atmega48

Post autor: kaktus » 20 sie 2015, 14:25

grzałkę też zastosowałem akwariową 200W - troszkę mała, bo roztwór nagrzewa się 30 minut
Jaką masz pojemność na płyn bo coś za długo na mój nos przy takiej mocy się to przygrzewa. Rozumiem że od temperatury pokojowej startujesz ...
teraz życie można rozdzielić między NOP i SLEEP
Awatar użytkownika
kulamario
Posty: 207
Rejestracja: 17 sie 2015, 20:05
Lokalizacja: Greystones
Kontakt:

Re: Otwarty projekt wytrawiarki opartej na Atmega48

Post autor: kulamario » 21 sie 2015, 3:49

Ponad 4 litry to dlatego tak długo to trwa ale teraz używam polowy tego zbiornika to możne z 15 minut czekam
Awatar użytkownika
kaktus
Posty: 32
Rejestracja: 19 sie 2015, 15:13
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Otwarty projekt wytrawiarki opartej na Atmega48

Post autor: kaktus » 05 wrz 2015, 11:59

Przy konstruowaniu swojego egzemplarza miałem zupełnie inne spojrzenie na ten temat. Jak Cie interesuje co wykombinowałem to podaję opis do wglądu -> wytrawiarka PCB – nadzorowanie procesu trawienia
:mrgreen:
teraz życie można rozdzielić między NOP i SLEEP
ODPOWIEDZ